Dříve jsme si za něj mohli koupit leda žvýkačku. Nyní má cenu několika milionů korun
Zdánlivě bezvýznamná drobná mince s nominální hodnotou pěti haléřů dnes patří mezi nejvzácnější československé oběhové mince. Původně měla sloužit jen pro každodenní placení, její příběh je obestřen řadou záhad a omylů. Na aukcích se o tento drobný kus kovu svádí nelítostné bitvy.
Psal se rok 1926 a v slovenské Kremnici, malebném městě známém svou mincovní tradicí, pracoval jistý mladý Julius Ritter. V jedné z poboček nejstarší slovenské banky náhodou zachytil pětihaléř s letopočtem 1924. Na první pohled obyčejná mince upoutala jeho pozornost. Právem, protože jeho otec, vášnivý sběratel Leopold Ritter, jej totiž odmala učil rozpoznávat cenné numismatické rarity. Julius okamžitě tušil, že drží v ruce něco výjimečného.

Rodina sběratelů
Sbírání mincí nebyla u Ritterů jen záliba, v jejich případě můžeme směle tvrdit, že šlo o poslání. Leopold Ritter, vážený měšťan a obchodník, pořádal již na konci 19. století ve svém sídle pod kremnickým hradem sběratelská setkání s šlechtou i obchodníky. Julius, jako nejmladší potomek, převzal nejen otcovu sbírku, ale i jeho zápal. Výjimečný pětihaléř z roku 1924 se tak stal ozdobou rodinné sbírky. Později přešla vzácná mince do rukou Gejzy Chlapoviče, manžela Ritterovy dcery Kláry. Mince se tak v rodině pečlivě uchovávala po generace.
Mince neměla vůbec existovat
Záhada 5 haléře z roku 1924 totiž spočívá v tom, že v tomto roce vůbec neměla být ražena. Přesto se naštěstí dochovalo několik jeho exemplářů. Odborníci se domnívají, že mohla vzniknout buď z vlastní iniciativy mincovny, nebo omylem při výrobě razidla. Ani jedna teorie však není dosud potvrzena. V indexových knihách mincovny chybí záznamy o schválení razidla, což by za normálních okolností bylo nezbytné. Tím se tato drobná mince stala jednou z nejzáhadnějších československých ražeb vůbec.
V 80. letech se objevily další exempláře pětihaléře, pravděpodobně vyražené jako dárky pro prominentní členy delegací. Tyto mince nesou známky poškozeného razidla, například charakteristické vlasové rýhy. Tento technický detail vzbudil další diskuse. Někteří sběratelé věřili, že razidlo prasklo hned při prvním úderu. To ale vyvrací kusy bez jakýchkoliv poškození, například i ten, který byl v roce 2023 vydražen za astronomickou částku.

Cena pětihaléře se šplhá do milionů
Zatímco v době první republiky měl 5 haléřů cenu drobného nákupu, dnes se jejich hodnota počítá v milionech. Jeden z exemplářů byl před roky vydražen v renomovaném pražském aukčním domě Macho a Chlapovič za 1,7 milionu korun s aukční přirážkou při vyvolávací ceně 705 tisíc korun. Zástupci aukčních síní zaměřených na numismatiku potvrzují, že zájem o československé mince trvale roste a s ním i jejich ceny. Poptávka je tak obrovská, že takto raritní mince mizí z trhu ihned po nabídnutí.
Často se prodají mimo oficiální aukce a končí v soukromých sbírkách. Vzácné mince totiž nejsou jen sběratelským artiklem, ale také nositeli historie. Pětihaléř z roku 1924 představuje kus zapomenutého příběhu o péči, detailu a kulturní hodnotě. Jde o doklad mincovní preciznosti a zároveň o výzvu pro numismatiky, kteří stále hledají odpovědi. Pro investory jde o atraktivní a mimořádně výnosnou investiční příležitost. Pro sběratele zase o životní úlovek.