Dal jsem si v centru Prahy hot dog a Plzeň. Párek hnusný, pivo teplé. A cena? Málem mě trefil šlak
V centru Prahy vás mohou nepříjemně překvapit ceny, které jsou nastavené pro turisty. Ti jsou ve většině případů ochotni za občerstvení zaplatit klidně i několik stovek. Pokud vy mezi ně nepatříte a plánujete si zajet na výlet do hlavního města, měli byste vědět, jakému místu se vyhnout obloukem.
Když vyrážíme na výlet, většinou počítáme s tím, že utratíme více peněz než obvykle utrácíme. To ale nemusí být nutné. Pokud si dokážete najít místa, která jsou levná (ne na úkor kvality), pak si můžete užít levný pobyt klidně i v Praze. Není totiž tak úplně pravda, že je toto město drahé. A to mluvíme z vlastní zkušenosti.

Drahé město, kde si nakoupí jen boháči? Ale kdepak
V Praze je blaze. Nebo draze? Spousta lidí (zejména ti, kteří v Praze nebydlí) se domnívá, že jsou ceny v tomto městě možná až neúprosně vysoké. To se ale týká jen turistických míst v centru Prahy v co největší blízkosti památek. Skvělým příkladem je Staroměstské náměstí, kam se lidé vydávají podívat na slavný orloj a architekturu. Kousek od orloje se nachází několik stánků, kde si můžete dát bramborák, párek v rohlíku nebo třeba langoš. Samozřejmostí je pak české pivo, které je známé po celém světě.
Ceny jsou v těchto stáncích šíleně vysoké. Vyhlášené plzeňské pivo pořídíte i za 170 Kč. „Jel jsem po delší době do Prahy a zrovna když jsem byl na Staromáku, dostal jsem chuť na párek v rohlíku. Koupil jsem si pivo a hot dog a udělal jsem tu chybu, že jsem se nepodíval na ceny. Zaplatil jsem 320 Kč a málem mě trefil šlak. Nejhorší na tom je, že párek byl hnusný a pivo teplé,“ popisuje svou zkušenost muž, který si příště nákup na turistických místech dobře rozmyslí. Za párek zaplatil 150 Kč.
Pozor si dejte zejména v době, kdy je venku obzvlášť velké vedro. Stánkaři využijí situace a bez výčitek navýší ceny chlazených nápojů. Z žíznivých turistů pak vytáhnou ohromné peníze. Přesto se u všech stánků tvoří dlouhé fronty a tito prodejci tak vydělávají statisíce denně.
Kromě jídla se vyhýbejte i dalším místům zaměřených na turisty. Může se jednat například o obchody se suvenýry. Ty jsou často velmi předražené a někdy se jedná o krámy, které ani nemají mnoho společného s Českem.

V Praze se můžete najíst levně i v centru
Ceny nejsou v Praze zase tak vysoké, jak se může na první pohled zdát. Je však důležité vyhýbat se místům jako jsou zmíněné stánky. To dokazuje i velmi populární restaurace Havelská koruna, kde vaří typicky české jídlo, jako jsou například výpečky se zelím, řízek nebo svíčková. Za velkou porci hlavního jídla kousek od Staroměstského náměstí zaplatíte přibližně 190 korun. Mezi další levné podniky patří například Restaurace Apetit nebo U Černého vola.
V Praze je spousta podniků, které mají velkou konkurenci. Aby byli pro zákazníky atraktivní, často nabízí výrazné slevy a akce, díky nim si můžete koupit něco dobrého k jídlu i levněji než v menších městech, kde taková konkurence není. Je ale nutné sledovat ceny a mít přehled o aktuálních akcích. K tomu doporučujeme využít mobilní aplikace jako je Wolt, Bolt nebo Foodora. Nejen že si můžete jídlo nechat dovézt až na hotel, ale také si jej můžete vyzvednout osobně a využít tak slevy, které tyto služby často nabízejí.
Jestliže tedy víte, jak a kde nakupovat, nemusíte se v hlavním městě už nikdy potýkat s vysokými cenami. Obecně je nejvhodnější vyhýbat se nákupu občerstvení na místech, kde se nejčastěji zdržují turisté – to je mimo jiné na Václavském náměstí, u Pražského hradu, Pařížské ulice a celkově v centru města, kde jsou ceny často výrazněji navýšeny.