Co se stane s vašimi úsporami a důchody, až Česko zavede euro? Pohroma to bude především pro lidi nad 50 let
Otázka zavedení eura v Česku pravidelně rozděluje společnost na dva tábory. Přestože jde jen o hypotetické úvahy, zavedení eura by významně ovlivnilo naše každodenní životy, od cenovek v obchodě až po podobu důchodových výměrů. Právě starší lidé by mohli dopady nové měny pocítit nejvíce.
Kdyby Česko přešlo na euro, na naše peníze by to žádný vliv nemělo. Naše úspory z účtu nezmizí ani se nijak neponíží, banky by je automaticky převedly na eura podle oficiálního směnného kurzu. Jestliže si finance ukládáte na spořicí účet, necháváte je na běžném účtu nebo naopak zhodnocujete v podílových fondech, nemusíte se o ně vůbec bát. Odlišná situace ale nastane pro ty, kdo spoléhají na hotovost. Peníze sice bude možné vyměnit, tahle možnost ale bude časově omezena. Na ty, kdo zaváhají, tak může mít přechod na euro velmi nepříjemný dopad.
Zdražování se nejspíš nevyhneme
Podle odborníků můžeme v souvislosti s přechodem na euro očekávat mírné zdražování. To ale zpravidla nesouvisí se samotným eurem, ale se zaokrouhlováním. Ceny se často upravují směrem nahoru, co dnes stojí 19,90 Kč, může se zavedením nové měny zdražit na 1 euro, což je více, než odpovídá reálnému kurzu.

Taková úprava cen může znepříjemnit život hlavně lidem, kteří každý měsíc operují s pevně daným rozpočtem, což jsou primárně domácnosti s nízkými příjmy a právě senioři, kteří jsou odkázáni na starobní důchod. Přestože by přijetí eura nezpůsobilo dramatickou inflaci, veřejností může prorůstat pocit, že všechno je dražší.
Důchodci a lidé nad 50 let budou zasaženi nejvíce
Proč právě tahle skupina? Protože lidé ve středním a vyšším věku se obvykle hůře adaptují na rychlé změny, a nová měna jim tak může vnést do běžného života pořádný zmatek. V obchodech budou neustále přepočítávat ceny a zvažovat, zda 2,60 eura za bochník chleba je málo, akorát nebo hodně. Senioři navíc stále používají hotovost, protože mají omezený přístup k moderním technologiím. Zorientovat se v nových bankovkách a mincích rozhodně nebude jednoduché.

Dá se na přijetí eura předem připravit?
Rozhodně ano. I když zavedení eura na pořadu dne ani po letech třaskavých diskuzí není, neznamená to, že k němu v budoucnosti nedojde vůbec. Až se tak stane, ve výhodě budou ti, kdo se naučili platit kartou namísto hotovosti. To se hodí zvlášť pro pravidelné platby. Kolik zaplatit na nájmu? Kolik za elektřinu? Odborníci počítají s tím, že tohle všechno udělá banka za nás. Kdo tedy využívá trvalých plateb již dnes, ten v budoucnu nebude muset nic přepočítávat. Máte-li ve svém okolí někoho blízkého, kdo se k novým technologiím staví zády a raději chodí se složenkami na poštu, zkuste si s ním promluvit o přínosech, jaké pro ně může mít fakt, že svůj bankovní účet využívají naplno se všemi jeho vychytávkami.
Euro není strašák, ale bude to velká změna
Přechod na euro bude pro Českou republiku velkým milníkem. Po stránce financí se bát nemusíme, úspory se neztratí, důchody se přepočítají. Jedním z největších problémů, kterému budou muset čelit především starší lidé, je změna vnímání hodnoty peněz. Zatímco s korunou má většina lidí celoživotní zkušenost a ví přesně, co kolik stojí, s eurem bude orientace složitější. Pocit, že nevíme, jestli je to drahé nebo levné, může vést k nejistotě při nákupech i ke zbytečné opatrnosti, případně naopak k neplánovanému utrácení. Zvykání si na nové cenové hladiny bude trvat týdny až měsíce a pro některé to může být stresující až frustrující proces. Obzvlášť pokud se spojí s pocitem, že jim nikdo vše pořádně nevysvětlil.