Co se stane ostatním plavcům, když močíte do moře? Tohle byste měli vědět ještě před dovolenou!
Rozpálené pláže letovisek po celém světě se na začátku hlavní dovolenkové sezóny rychle zaplňují. Ať už je to způsobeno přemírou vypitých nápojů v plážovém baru, nedostatkem veřejných toalet na pláži nebo prostě jen dlouhým pobytem v chladné mořské vodě, občasnému nutkání močit se nikdo z nás na dovolené nevyhne. Mnoho lidí řeší tento problém na pláži jednoduše, močením do moře, s ním to ale není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.
Objevují se otázky, jaký dopad má tento zvyk, o kterém se příliš hlasitě nemluví, na kvalitu vody a zdraví ostatních plavců. V některých zemích dokonce ošetřuje problém močení do moře zákon. Než vyrazíte na dovolenou, je tedy dobré si předem prostudovat, jaké zákony a vyhlášky platné v dané zemi mohou ovlivnit váš pobyt. Ať už se jedná o odlišná pravidla dopravy, ubytování, oblékání nebo právě takové maličkosti jako je močení do moře.
Neškodný zvyk nebo hygienický problém?
Močení do moře není ničím výjimečným, většina lidí s ním zkušenost má. A nejsou sami, mořští živočichové vyprodukují za svůj život obrovský objem tělesných tekutin. Do moře se tak nedostávají látky, které by byly pro zdejší ekosystém něčím neobvyklé.
Lidská moč se skládá především z vody a menšího množství chloridu sodného. Moč se v mořské vodě velmi rychle naředí a vzhledem k její kvantitě nezanechá téměř žádné stopy. Podvodní fauna a flóra je tedy z tohoto hlediska v bezpečí, lidská moč je ve srovnání s jinými znečišťujícími látkami zcela zanedbatelná.
Bazén není moře
Jiná je situace v uzavřených vodních nádržích nebo menších zátokách, kde nedochází k tak rozsáhlé cirkulaci vody. K močení do bazénu se sice přiznává méně lidí než těch, kteří konají potřebu do rybníka nebo moře, přesto se jedná o častý zvyk, který ale na rozdíl od močení do mořské vody může mít vážné zdravotní důsledky. Studie provedené na toto téma poukazují, že ve veřejných bazénech se nachází až desítky litrů moči.

Chemicky upravená voda v bazénu reaguje při setkání s lidskou močí jinak než mořská voda. V kombinaci s chlorem vzniká množství škodlivých látek, které mohou mít vliv na zdraví plavců. Dokonce i tolik typický chlorový zápach je ve skutečnosti chloramin, vzniklý reakcí chlorované vody s močí. Látky produkované touto kombinací mají dráždivé účinky na oči a sliznice, při dlouhodobém kontaktu pak mohou způsobovat i respirační problémy. Nejvíce ohroženi jsou v tomto směru děti, astmatici nebo i profesionální plavci.
Za močení do moře mastná pokuta
Problematika močení do moře se zdaleka netýká pouze zdravotních otázek. Mnoha lidem jednoduše přijde močení do vody naprosto nevhodné a koupání v důsledku toho nehygienické. Některá letoviska se tak rozhodla proti tomuto zlozvyku bojovat právní cestou a za močení do moře vám mohou hrozit nemalé pokuty.

Nejznámější je případ španělské Marbelly v oblíbené pobřežní oblasti Costa del Sol. Městská rada v Marbelle s ohledem na hygienické podmínky zakázala močení do vody stejně jako koupání psů v moři. Pokud byste byli přistiženi při močení v mořské vodě, čeká vás pokuta ve výši přinejmenším 750 eur a pokud by se prohřešek opakoval, může se tato částka až zdvojnásobit. S podobnými sankcemi se nesetkají jenom cestovatelé do Španělska, můžete na ně narazit třeba i v Portugalsku, Thajsku nebo na některých místech Itálie. Určitě se vám tak na dovolené vyplatí vymezit si několik eur určených na poplatky na veřejných záchodcích než platit tučné pokuty místním samosprávám.
Zavedené sankce za močení do moře jsou podrobeny kritice i nemalému posměchu. Úsměvná je zejména představa, jakým způsobem chtějí příslušné úřady dodržování nařízení sledovat a hříšníkům jeho porušení dokazovat. Přes všechny dohady je nepochybně na místě si předem zjistit, zda se podobné sankce netýkají i vaší oblíbené destinace.