Chytrým televizím odzvonilo. Do deseti let je nahradí zařízení ještě chytřejší, které nepotřebuje žádný prostor
Není to zase tak dlouho, co široké a staré televize nahradily ty chytré, které jsou tenké jen pár centimetrů a mají téměř stejné funkce jako chytré mobilní telefony. Jenže to už mnoha lidem nestačí. Mladí lidé se na televizi už téměř nedívají a ke sledování filmů a seriálů využívají své notebooky nebo projektory. A zdá se, že v budoucnu budou televize nahrazeny úplně.
První vysílání v televizi se odehrálo na počátku 20. století a i když to tak na první pohled nevypadá, televize se od té doby až tolik nezměnily. Za pravděpodobně největší pokrok byla považována změna z černobílého na barevné vysílání, později se změnil design televizí, ale i možnosti, které nabízejí. To je ale tak nějak všechno. Stále se jedná o elektrickou krabici, ve které je možné sledovat zprávy, filmy i dokumenty.

Jenže televize není přenosná – není možné si ji přenést ani do jiné místnosti, natož si ji s sebou vzít třeba na dovolenou nebo na chatu. A to mnoha lidem v dnešní době už nepřijde dostatečně praktické, proto společnosti musí vymýšlet nové způsoby, jak své zákazníky zaujmout. V budoucnu po televizích už nejspíš ani pes neštěkne.
Budoucnost televizorů je nejasná: Nahradit je mají brýle
Mnozí odborníci se domnívají, že éra televizorů se pomalu blíží k samotnému konci. Spousta lidí ve svých nových domovech televizi už ani nevlastní, protože jim to nedává smysl. K čemu si kupovat televizi, když mohou sledovat všechno na internetu?
Mnohem zajímavější než televize jsou jiné, alternativní a mnohem flexibilnější technologie, které jsou pro současnou generaci mnohem zajímavější. Mezitím, co se výrobci televizorů předhání, kdo spotřebitelům nabídne větší obrazovku, konkurence to vymyslela jinak. Obrazovky, které ve skutečnosti neexistují. Virtuální obrazovky by lidé měli pomocí chytrých brýlí nebo displejů připevněných k hlavě, se zobrazují v zorném poli uživatele, nikoli na zdi. Ano, jedná se o brýle nabízející virtuální realitu.
Mezi známé výrobce, kteří už tyto brýle uvedly na trh, patří například Apple se svým Apple Vision Pro, nebo Meta s brýlemi Meta Quest. Ačkoliv se jedná o konkurenty, společnost Meta v tomto případě rozhodně vyhrává, jelikož brýle nabízí už od přibližně 15 000 korun, kdežto Apple své brýle prodává za více než 140 000 Kč – to je jeden z důvodů, proč zájem o jejich brýle rychle klesl. Virtuální realita se však stává čím dál oblíbenější a na rozdíl od televizorů je možné si ji s sebou vzít kamkoliv – třeba i do vlaku nebo letadla.

Brýle lze využít kromě sledování filmů také k hraní her, práci, studiu i k telefonování. VR brýle lze využít v každé oblasti života a zdá se, že se jejich možnosti budou v budoucnu ještě rozšiřovat a vylepšovat, postupně je nabídne mnohem více výrobců a je velmi pravděpodobné, že klasické televize budou patřit mezi ty technologie, které zcela zaniknou.
Má to své nevýhody
I když se zdá, že VR brýle jsou praktickou vychytávkou, mají i své nevýhody. Jednou z nich je zátěž pro hlavu a oči. Tyto brýle pravděpodobně nebude možné nosit neustále, protože by mohly vést ve vzniku bolestí hlavy a únavy. Potíž je také v tom, že headset je přizpůsobený pro samostatný zážitek, kdežto sledování televize lze sdílet s rodinou či přáteli. Je tedy nutné, aby se zmíněné brýle ještě nějakou dobu vyvíjely, až dokud nedosáhnou dokonalosti. To ale může trvat ještě i dlouhé roky.