Chytří Češi za léky nedoplácejí! Toto jsou triky, jak se doplatkům vyhnout úplně
Když vám lékař předepíše lék, za který se musí doplácet určitá částka, můžete se jakožto pacient domnívat, že nemáte na vybranou a musíte tuto částku vždy zaplatit. To ve skutečnosti nemusí být pravda. Existují triky, díky kterým mohou pacienti na doplatcích ušetřit i stovky korun.
Doplatky za léky netěší nejspíš nikoho z nás. Jelikož jsme pojištění, většinou očekáváme, že za nás pojišťovna doplatek zaplatí. V některých případech tomu tak skutečně je. Mnoho lidí neví, že se léky mohou dělit na originální a generika. Náklady na výrobu generik jsou významně nižší, protože není nutné dokládat klinické studie a další testy. Generická léčiva musí obsahovat stejnou léčivou látku, ve stejném množství jako originální lék a také musí mít stejnou formu (např. tablety nebo tobolky). Pokud vám bude předepsán takový lék, můžete za doplatek zaplatit mnohem méně, nebo ani korunu.

Proč lékaři předepisují pacientům dražší léky?
Existuje spousta případů, kdy se může lék nahradit takovým, který je buď levnější nebo zcela hrazený pojišťovnou. Pokud vám lékař předepíše originální léčivý přípravek, nemusí to nutně znamenat, že se z vás snaží vytáhnout peníze. Je možné, že má v originální lék jednoduše větší důvěru a chce pro vás to nejlepší. Existuje však také možnost, že má lékař smlouvu s pojišťovnou, kvůli které pacientům předepisuje originální léčiva. Z takové smlouvy pak finančně těží nejen lékař, ale i pojišťovna. Kvůli těm pak může pacient platit na doplatcích víc než by chtěl.
Lékař vám ve skutečnosti může předepsat levnější lék a stejně tak vám lékárník může nabídnout levnější variantu – to ale pouze za předpokladu, že na předpisu není napsáno “Nezaměňovat”. V některých případech se však generický lék pro pacienta nedoporučuje – například pokud trpí na alergie nebo pokud berou více než pět druhů léků. Zkrátka vždy musí danou situaci posoudit odborník, který ví, co je pro pacienta nejlepší.
I když by bylo skvělé, kdyby byly všechny léky dostupné i bez doplatku, ve skutečnosti to tak bohužel nefunguje. Stejně tak generické léky zkrátka nejsou vhodné pro každého. Stále však lze na trhu najít plno generických léčiv, díky kterým můžete ve finále za léky ušetřit.
Jak si zjistit ceny a výši doplatků za léky
Pokud vás zajímají ceny a doplatky léků, které užíváte, můžete si je jednoduše vyhledat online na vyhledávači léků, jenž najdete na webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Tam si můžete vyhledat i ceny podobných léčiv se stejným složením a informovat se u lékaře nebo lékárníka, jestli je možná výměna za levnější lék.

Jelikož se ceny za léky mohou lišit i podle jednotlivých lékáren, doporučujeme si předem zjistit i cenu v té, kam chodíte nejčastěji. Možná že jiná lékárna ve vašem městě nabízí lék bez doplatku. Tuto informaci si můžete ověřit na webu Najdi-lékárnu.cz.
Ochranné limity na doplatky za léky
V letošním roce proběhly změny, díky kterým lidé po dosažení ochranného limitu na doplatcích za léky už nebudou žádné další platit – pojišťovna vše rovnou za svého klienta zaplatí. V minulosti to bylo tak, že pacient musel doplatky platit i nadále, a přeplatek mu následně pojišťovna poslala.
Výše ochranných limitů v roce 2025:
- Děti do 18 let: 1 000 Kč
- Dospělí od 19 do 65 let: 5 000 Kč
- Dospělí ve věku 65-69 let: 1 000 Kč
- Dospělí od 70 let: 500 Kč
- Invalidita 2. a 3. stupně: 500 Kč