Česko je jako sopka před výbuchem. Neodvratně se začíná naplňovat scénář, kterého se děsili už naši dědové
Půda pod našima nohama je něco, co si často neuvědomujeme a považujeme za samozřejmé. Je základem všeho živého na planetě, přesto s ní dlouhodobě zacházíme takovým způsobem, že její kvalita a zdraví se neustále zhoršují. Pokud se v našem vztahu k půdě brzy něco nezmění, následky tohoto problému můžeme záhy pocítit na vlastní kůži i v České republice.
Otázka degradace půdy velmi úzce souvisí s tím, jakým způsobem k ní po dlouhá desetiletí přistupovala zemědělská produkce. Hlasy upozorňující na nevhodné nakládání s půdou a její zhoršující se kvalitu se objevovaly už v minulém století. Dle současných výzkumů naše půda ztrácí úrodnost i biologickou rozmanitost. Důsledky mohou být znát nejen v zemědělství, ale také z hlediska klimatu v Čechách i po celém světě.
Degradace půdy začala už za socialismu
Zemědělství bylo důležitou součástí českého hospodářství po celé 20. století. Zásadní změna v přístupu k půdě ale přišla s nástupem kolektivizace. Kvůli ní prakticky zaniklo tradiční různorodé hospodaření na menších polích. Docházelo k postupnému scelování pozemků do velkých ploch, byly rozorány meze rozdělující původní políčka, čímž došlo k nevhodným zásahům do krajinného rázu, jejichž následky pociťujeme dodnes.
V této době zároveň začíná využívání těžké techniky a chemického hnojení. Hlavní bylo především plnění plánů, ale důsledky, které může mít takové počínání na zdraví půdy, nebyly brány v potaz. Ani po revoluci se ale přístup k zemědělství v tomto ohledu zásadně neproměnil. I dnes je zájem o co největší krátkodobé výnosy, ale dlouhodobé zdraví půdy se příliš neřeší.
Půda je živý organismus
Půda je základem suchozemského ekosystému, ale její zdraví se podle dlouhodobých průzkumů neustále zhoršuje. Půda je v podstatě živý organismus, o který je nutné se starat. Následky nevhodného zacházení pocítí nejen zemědělci na svých výnosech, ale my všichni, protože zdraví půdy má zcela zásadní dopad na klimatickou situaci. Odborníci upozorňují, že pokud se nic nezmění, zemědělská půda po celém světě ztratí své produkční funkce a stane se z ní v podstatě neživý písek.

V případě, že je půda zdravá, plní několik zásadních funkcí v ekosystému. Je domovem obrovského množství organismů, prochází jí důležité chemické prvky, zadržuje vodu v krajině, ukládá uhlík a konečně také poskytuje lidem nejrůznější materiály a obživu. Půda je živým komplexním organismem, o jehož dobré zdraví bychom měli usilovat.
Degradace půdy může mít katastrofální následky
K degradaci zemědělské půdy dochází po celém světě, ani Česko není výjimkou. Půda ztrácí svoji obvyklou strukturu, ubývá na biodiverzitě a postupně tak přichází o schopnost plnit své funkce jak v zemědělství, tak v ekosystému. Degradační procesy jsou ve své podstatě přirozeným přírodním procesem, lidská činnost je však zesiluje do té míry, že půda není schopna sama dostatečně regenerovat.

Jedním z hlavních faktorů degradace půdy je intenzivní hnojení. Půda je uměle vyživována, namísto aby ji přirozeně vyživovala organická hmota, o kterou v důsledku hnojení přichází. Půda tak prakticky umírá a je zranitelnější pro erozi větrem či vodou. Hnojení zároveň přispívá k okyselování půdy, ta se pak stává nevhodnou pro některé organismy a rostliny.
Využívání těžké techniky v zemědělství navíc vede k utužení půdy, ztrátě pórovitosti a opět o něco vyššímu riziku eroze. V čím dál větším množství jsou v zemědělské půdě naměřovány znečišťující látky z ovzduší, havárií, skládek odpadu nebo těžby. Svůj vliv na ztrátu kvalitní půdy má také stavba obytných budov a dopravní infrastruktury.
Degradace půdy je způsobena především intenzitou zemědělské činnosti. V zájmu zachování úrodnosti naší půdy a zdraví klimatu je třeba se přizpůsobit a k půdě přistupovat s náležitou úctou. Vhodné je usilovat o její diverzitu, šetrně s ní hospodařit a podporovat krajinnou pestrost.
Změny jsou zásadní, jinak hrozí, že půda ztratí svoji úrodnost a další funkce. Jednou z nich je také schopnost ukládat uhlík, což může být zásadní z hlediska řešení otázky klimatických změn. V každém případě bez kvalitní půdy můžeme přežít jen stěží, proto se o ni starejme, dokud to ještě jde.