Česká pošta začne fungovat jako pojízdná lékárna pro seniory. Novinku vítají obzvláště na venkově
Na první pohled obyčejná služba, která se v městské aglomeraci může zdát zbytečná, je pro obyvatele venkova doslova zázrakem. Nejinak tomu je s plánovanou novinkou České pošty. Ta se chystá v nadcházejících měsících spustit unikátní projekt, v němž začne na vybraných trasách zajišťovat rozvoz léčiv a zdravotnického materiálu přímo domů.
Pojízdná lékárna, jak se službě pracovně přezdívá, cílí především na seniory a handicapované lidi v menších obcích, kde je dostupnost základní zdravotní péče často omezená na dojíždění několik kilometrů.
Když cesta do lékárny znamená půldenní výlet
Krajina českého venkova je krásná, klidná a často až idylická, když ji člověk vychutnává z oken chalupy, na procházce s vnoučaty nebo při prořezávání přerostlé jabloně. Jenže stačí, aby vám došly léky na tlak, skolila vás chřipka, nebo aby bylo třeba doplnit inzulin, a z idylky se stává logistická noční můra.
Mnohé obce přišly po rušení veřejných služeb o zdravotní středisko, chybí tu i lékárna. V horším případě cestu k nejbližšímu výdejnímu místu nebo ordinaci absolvujete pěšky, na kole, nebo v lepším případě poprosíte ochotnou sousedku. Pro osamělé seniory bez auta je takový výlet často složitý, časově náročný, psychicky vyčerpávající a někdy kvůli zdravotnímu stavu jednoduše nereálný.

Právě tady přichází pošta s nápadem, který má šanci přinést revoluci v péči o zdraví těch, kdo bydlí mimo hlavní dopravní tahy. Mobilní lékárna bude fungovat na systému objednávek: Klient-senior si přes telefon, poštovní aplikaci nebo v úzké spolupráci s obecním úřadem objedná léky dle receptu a poštovní doručovatelka je na přesně určený čas přiveze až ke dveřím.
Vesnicím svitla naděje
Na malých vesnicích v regionech, kde ubývá služeb, je kvalitní a bezpečný přístup k lékům záležitostí, která může určovat kvalitu života i jeho délku. Nebo přinejmenším ovlivňovat to, jestli senior skutečně dodržuje léčebný režim, nebo si ho přizpůsobí svým možnostem.
Typickou situací bývá „šetření“ s léky – mnoho starších lidí, kteří mají problém s dostupností, raději omezí dávky nebo „zapomene“ na některé tablety, protože se jim nechce nebo nemohou vyrazit do lékárny. Ztráta samostatnosti a přiznaná závislost na okolí přitom nahlodává psychickou pohodu.
„Jedním z prvních projektů, na kterém jsme začali pracovat a rádi bychom ho dotáhli, je možnost, aby pošťáci doručovali léky seniorům. A teď se bavíme i o lécích na předpis,“ říká předsedkyně Rady seniorů ČR Lenka Desatová.
Šance na zachování důstojnosti a bezpečí
Ze zkušeností v pilotních programech vyplynulo, že pošťáci, kteří seniory dobře znají, jsou ve skutečnosti ideálními doručovateli nejen balíků, ale i životně důležitých léků. Pomohou s technickými záležitostmi, přidají laskavé slovo a často zajišťují i základní kontrolu (například upozorní obec, když senior neotevírá nebo zjevně potřebuje pomoc).
Aktuální pilotní projekty vznikají většinou ve spolupráci s obcemi a krajskými lékárnami. Ve většině případů se nezaměřují jen na pravidelné recepty, ale i na dodávku prostředků hygieny, inkontinenčních pomůcek nebo doplňků stravy.
Technologická a právní podmínka: Ochrana zdraví i údajů
Důležitou částí systému je bezpečnost – Česká pošta chce garantovat, že léky nebudou zneužity, případně že se nedostanou do nesprávných rukou. Počítá se s tím, že vyzvednutí léků bude vyžadovat ověření a doručovatel bude procházet speciálním školením se zaměřením na citlivé zacházení s léčivými přípravky. Další otázkou je ochrana osobních údajů, předání léků bude vždy fungovat podle aktuálních právních předpisů a standardů ochrany zdraví.
Sociální rozměr poštovní pojízdné lékárny
Tento projekt ale není pouze o lécích. Mnoho starších lidí žijících na venkově se potýká s osamělostí – běžná návštěva pošťáka se stává vítaným zpestřením jejich dne a někdy i jedinou formou pravidelného lidského kontaktu. Tím, že se rozvoz léčiv propojí s klasickými službami pošty, zůstává seniorům možnost cítit se součástí komunity a nebýt závislými pouze na rodině nebo sociálních službách.

Obyvatelé obcí, které musely v posledních letech bojovat s rušením lékáren či prodejen, vidí v mobilních službách odpověď na svůj dlouhodobý problém. A i když je jasné, že pojízdná lékárna nikdy nenahradí klasickou ordinaci nebo erudovaného farmaceuta v kamenném obchodě, pro mnoho seniorů je to klíč, jak si prodloužit nezávislost, bezpečí i čestné stáří v prostředí, kde se cítí doma.
„Pošta už není jen pobočka, pošta je platforma pro nejrůznější typy služeb,“ prohlásil ministr vnitra Vít Rakušan na setkání managementu pošty se starosty v prvním červnovém týdnu.
Projekt pojízdné lékárny České pošty je proto nejen logistickým i sociálním experimentem a technickou novinkou, ale hlavně projevem solidarity společnosti, která nechce, aby někdo zůstával na okraji jen proto, že žije dál od města. A právě to je v dnešní době možná ten největší civilizační zázrak: vrátit starým lidem pocit důstojnosti, bezpečí a každodenní radosti, že nejsou sami – ani v té nejmenší vesnici na konci světa.