Češi zuří: Globus zavádí poplatky za běžně dostupnou věc. Tohle přece nemohou myslet vážně
Když se řekne „jdu si odskočit“, většina z nás tím rozhodně nemyslí „jdu si rozměnit desetikorunu“. Jenže přesně to začínají zažívat návštěvníci některých prodejen řetězce Globus. Známý hypermarket totiž v několika svých pobočkách zavedl zpoplatnění toalet. A jak už to tak v Česku bývá, reakce veřejnosti na sebe nenechala dlouho čekat.
Záchody, které byly dříve běžnou a samozřejmou součástí služeb, jsou teď dostupné jen za drobný poplatek. A lidem to pořádně zvedá tlak. Vždyť proč bychom měli platit za něco, co je jinde samozřejmé? Na začátku všeho byla snaha Globusu vylepšit stav a údržbu toalet. Jak uvedla mluvčí řetězce, důvodem ke změně byla opakovaná vandalství, ničení zařízení a celková snaha zvýšit komfort zákazníků. V praxi to ale znamená, že při návštěvě některých prodejen, například v Trmicích u Ústí nad Labem, si musí zákazník připravit desetikorunu, aby se mohl dostat přes turniket na toaletu.
Aby Globus situaci trochu „změkčil“, nabízí možnost, že pokud člověk nakoupí, může předložit lístek od turniketu a částka mu bude odečtena z nákupu. Teoreticky tedy zákazník o své peníze nepřijde. Jenže jak se ukazuje, v praxi to tak růžové není. Mnozí totiž na to, že mají něco ukazovat, jednoduše zapomenou. Jiní se zdráhají vůbec žádat obsluhu u pokladny o zpětné odečtení, protože se jim to zdá trapné nebo zbytečně složité.

Reakce zákazníků? Jedním slovem pobouření
Na sociálních sítích i v diskuzích pod články o celé věci to vře. Lidé si stěžují, že když už jdou nakupovat za nemalé peníze, rozhodně nečekají, že si budou muset připlácet ještě za to, že si odskočí. Zvlášť pokud jde o rodiny s malými dětmi, seniory nebo lidi, kteří tráví v obchodě více času.
Někteří zákazníci si raději zajdou na toaletu do přilehlé restaurace nebo čerpací stanice, jiní míří do obchodních center, kde jsou toalety zdarma. Odhodlání platit deset korun jen za krátkou návštěvu WC se zatím moc nenosí.
Inspirace ze zahraničí nebo nešťastný pokus?
Zpoplatněné toalety nejsou v Evropě žádnou novinkou. V Německu či Francii je naprosto běžné zaplatit 50 centů za přístup k čistým a udržovaným záchodům, v Portugalsku se částka pohybuje klidně i kolem 90 centů. Jenže rozdíl je v tom, že v těchto zemích nejde o obchodní domy, kde už člověk utrácí peníze za nákupy. Jde o veřejné prostory, nádraží, nebo městská WC.
Kam směřujeme? A bude hůř?
Otázka, která teď rezonuje, je jednoduchá: kam až nás tenhle trend „zpoplatňování běžného“ dovede? Dnes jsou to toalety, zítra to může být parkování, pozítří snad i vchodové dveře.
Zatím není jasné, zda se zpoplatnění rozšíří do dalších poboček Globusu. Mluvčí firmy tvrdí, že jde o pilotní projekt a že chtějí vyhodnotit reakce zákazníků. Ty ale zatím rozhodně nejsou vstřícné. Většina lidí se shoduje na tom, že základní hygienické potřeby by měly být zdarma, zvlášť když jde o prostor, kde člověk nechává stovky nebo tisíce korun.

Zdravý rozum, prosím
Zpoplatněné toalety možná na papíře vypadají jako logické opatření. Ale v realitě, kde lidé chodí nakupovat s dětmi, s kočárkem, s nervy na pochodu nebo v pokročilém věku, je desetikoruna spíš urážkou než motivací k lepšímu chování.