Celý život jsem pracovala a nebyla na nemocenské ani den. Takhle se mi stát odvděčil na konci života
Do redakce nám přišel dopis rozhořčené čtenářky. Celý život pracovala a nebyla nemocná ani den. Proč má ale ve svých očích nízký důchod? Podíváme se na zoubek tomu, zda máte nárok na vyšší penzi v případě, že nejste ani den na nemocenské. Odpověď vás možná překvapí.
Ano, je to častý a zcela oprávněný pocit. Čtenářka, která nám napsala do redakce, celý život pracovala, nevzala si ani den neschopenky a jak sama říká, nikdy „nebyla státu na obtíž“. Žádné dlouhodobé onemocnění, dluhy, nic podobného. Naopak šlo o celý život zaměstnanou ženu a vzornou pracovnici.
Přesto dnes vidí, že důchod má podobný jako ten, kdo byl dlouhodobě nemocný nebo dokonce pobíral invalidní důchod. „Neměla bych mít za to aspoň nějaký bonus?“ ptá se. A je to logická otázka. V očích veřejnosti to vypadá možná nespravedlivě. Ale realita českého důchodového systému říká něco jiného.
Co se započítává do důchodu?
Důchod totiž není odměna za stálou pracovní schopnost, přestože ho tak mnozí vnímají. Ne, je to výpočet. A ten se nepočítá podle toho, jestli jste marodili, nebo ne. Počítá se podle výše příjmu, ze kterého byly odváděny sociální a důchodové odvody, a také podle délky pojištění. Do té spadají odpracovaná doba a náhradní doba.
Tedy ten, kdo pracoval pětačtyřicet let s průměrným příjmem, dostane vyšší důchod. Ten, kdo pracoval méně let, ale měl vysoké příjmy, může také dostat slušný důchod. Člověk, který měl smůlu a třeba pět let bojoval s rakovinou, ale předtím a potom pracoval, o důchod nepřijde. Nemocenská se do důchodu započítává jako takzvaná náhradní doba pojištění.

Co je náhradní doba pojištění
Když jste v životě třeba delší dobu marodili, byli na mateřské nebo jste se starali o malé dítě, stát to bere v úvahu. Tyto životní situace se označují jako náhradní doba pojištění a počítají se vám do důchodu stejně, jako kdybyste normálně pracovali.
Takže pokud jste byli třeba rok nebo dva v pracovní neschopnosti kvůli nemoci, neznamená to, že o ten rok přijdete při výpočtu důchodu. Ten čas se započítá, jen se za tu dobu nezapočítává výdělek, takže vám to nezvýší průměrný příjem, ze kterého se důchod počítá. Ale důležité je, že neztrácíte nárok a nekrátí se vám roky potřebné k důchodu.
Sníží dlouhodobá nemoc nárok na důchod?
Zkrátka i když jste nepracovali, protože jste museli řešit zdraví nebo péči o rodinu, stát vám ten čas do důchodu uzná. Systém je nastaven tak, aby vám tuto dobu neschopnosti započítal. A to principem jeden den náhradní doby rovná se jednomu dni pojištění. Co to znamená v důsledku?
I když člověk na nemocenské nedostává plnou výplatu a neodvádí se za něj běžné pojistné, do důchodu se mu tahle doba počítá stejně, jako kdyby normálně pracoval. Znamená to, že dlouhodobá nemoc nesníží nárok na důchod.
Člověk o nic nepřichází jen proto, že byl nemocný. Naopak ten, kdo celý život nevynechal ani den a nikdy nebyl nemocný, za to žádný bonus navíc nedostane. Systém za to nijak extra neodměňuje. Jeho důchod je vypočítán podle odpracovaných let.

Příklad z praxe
Abychom to sesumírovali, vezměme si dva lidi. Jeden zdravý celý život, druhý dlouhodobě nemocný. Oba odpracují stejný počet let (protože se nemoc se započítává jako náhradní doba pojištění). Měli podobné výdělky, budou tedy mít velmi podobný důchod. Ten, kdo nikdy nebyl nemocný, z toho žádnou výhodu navíc nemá.
Nicméně je třeba mít na paměti, že nemocenská se do důchodu započítává omezeně, například pokud není vyplácena mzda. Dále je potřeba rozlišovat mezi invalidním důchodem a nemocenskou.
Jak je to v zahraničí
Na první pohled to může vypadat nespravedlivě: někdo, kdo celý život pracoval bez nemoci, dostane podobný důchod jako někdo, kdo dlouhé měsíce nebo roky marodil. Ačkoliv rozumíme pocitu rozhořčení naší čtenářky, musíme uznat, že náš systém důchodového pojištění se v tomto nijak nevymyká systému v ostatních evropských zemích.
Podobně jako všude jinde v Evropě je založen na principu solidarity a ne na principu odměňování za dobu bez nemoci. Nikde v Evropě stát neodměňuje zdravé za to, že nejsou nemocní, ale chrání ty, kteří se potýkají s dlouhodobou nemocí.