Bylo rozhodnuto: Senioři dostanou 5 000 Kč příspěvek na duševní pohodu. Stačí zajít na pojišťovnu
Zdravotní péče seniorů se dosud zaměřovala především na fyzické zdraví. Stále častěji se ale ukazuje, že neméně důležitá je i psychická pohoda. Na tuto potřebu už začínají reagovat i zdravotní pojišťovny, které seniorům nabízejí finanční příspěvky na podporu duševního zdraví. Využít je můžete na psychoterapii, kurzy vědomé práce s myslí nebo odborné poradenství.
Osamělost, stres nebo ztráta životního tempa jsou časté problémy, které se u lidí ve vyšším věku objevují. Zdravotní pojišťovny na pomoc seniorům rozšířily nabídku preventivních programů zaměřených právě na duševní pohodu. Pojištěnci mohou tyto příspěvky využít na konzultace s psychoterapeutem, relaxační a seberozvojové kurzy či na jiné další formy podpůrné péče.
Duševní zdraví seniorů jako priorita
Příspěvek na duševní pohodu najdete v nabídce všech tuzemských zdravotních pojišťoven, liší se však cenou i formou pomoci.
- ČPZP nabízí až 3 000 Kč ročně na konzultace u psychoterapeuta, na jedno sezení přispívá částkou až 500 Kč.
- VZP přispívá částkou 5 000 Kč na psychoterapeutická sezení.
- Zaměstnanecká pojišťovna ministerstva vnitra uhradí až 10 sezení u psychoterapeuta v maximální celkové částce 4 000 Kč za rok.
- Revírní bratrská pojišťovna nabízí příspěvek v maximální výši 5 000 Kč na až 10 online sezení po 30 minutách.
- VoZP poskytuje příspěvek v maximální výši 300 Kč na prevenci poruch paměti, v rámci benefitů ovšem nabízí online účast v programech Muni Healthy Minds a Mindwell.
- OZP nabízí až 10 000 Kč ročně na psychoterapie, pojištěnci tento příspěvek získají výměnou za kredity, které u pojišťovny nasbírají.
- Zaměstnanecká pojišťovna Škoda proplácí až 4 000 Kč za návštěvy odborníka po předložení dokladu o úhradě za tato sezení.
Pro konkrétní podmínky získání příspěvku navštivte webové stránky vaší zdravotní pojišťovny.

Kdo má na příspěvek nárok?
Na příspěvky na duševní zdraví mají zpravidla nárok všichni pojištěnci, kteří jsou u zdravotní pojišťovny registrováni. Každá pojišťovna ale upravuje podmínky pro čerpání příspěvku jinak, zatímco jedna přebírá již zaplacené náklady nebo jejich část, v jiné pojišťovně musíte napřed splnit další podmínky, než budete moci o příspěvek požádat.
Ve většině případů není nárok na příspěvek omezen věkem, pojišťovny nabízejí prevenci duševního zdraví i pro děti. V nabídce některých pojišťoven se ovšem objevují další programy pro osoby vyššího věku, například od 60 let. Takovým příkladem může být Revírní bratrská pojišťovna, která speciálně seniorům nad 60 let nabízí 500 Kč ročně na prevenci ztráty paměti.
Na co všechno můžete příspěvky použít?
Příspěvek na duševní zdraví využijete na celou škálu aktivit a služeb, které mají za cíl zlepšit vaše psychické zdraví. I v tomto případě se možnosti liší u každé pojišťovny, nejčastěji se příspěvek vztahuje na:
- individuální nebo skupinové návštěvy psychoterapeuta, v nabídce se objevuje i příspěvek na párové terapie,
- odborné psychologické poradenství,
- relaxační a seberozvojové kurzy,
- programy na prevenci rozvoje duševních onemocnění, meditační programy, koučink,
- online terapie nebo krizová intervence.
Příspěvky některých pojišťoven lze využít i na prevenci ztráty paměti, která sice s duševním zdravím zdánlivě nesouvisí, dokáže však ovlivnit nebo zpomalit rozvoj některých dalších duševních onemocnění, například Alzheimera.

Jak příspěvek získáte?
Konkrétní podmínky opět najdete na webu vaší zdravotní pojišťovny. Většina pojišťoven příspěvek proplácí za poměrně přísných požadavků, například na to, aby absolvované sezení proběhlo u registrovaného terapeuta, některé pojišťovny hradí pouze osobní sezení, zatímco jiné výhradně online konzultace. S návštěvou webu neotálejte, polovina roku je za námi a příspěvky obvykle expirují k 31. prosinci.
Stav vaší duše se odráží na vašem fyzickém zdraví
Odborníci se shodují, že psychická pohoda úzce souvisí s fyzickým zdravím, imunitou i schopností zvládat starosti, které nám běžný den přináší. Pečovat o vlastní duši bychom tak měli se stejnou péčí, jako se staráme o naše tělo. Možnost získat k tomu finanční pomoc od zdravotní pojišťovny však dává smysl nejen po stránce peněz. Je totiž smysluplná i po lidské stránce.