Američané zvolili nejlepší české pivo. Kupuje ho každý důchodce v supermarketu
Česká republika je rájem pivařů. Nejeden z nich však jen stěží dokáže odpovědět na otázku, jaké tuzemské pivo je to nejlepší. Vybírat jedno pivo ze stovky rozmanitých značek a pivovarů je skutečně tvrdý oříšek. Podobné dilema měla i uživatelka sociální sítě Reddit. Výsledek její ankety vás možná (ne)překvapí!
„Příští víkend budu mít přestupní stanici v Praze a chci vyzkoušet české pivo. Našla jsem článek na internetu, kde se píše o nejlepších značkách. Nestihnu je ale vyzkoušet všechny, tak se vás ptám, jaká z nich je nejlepší?“ ptá se uživatelka sociální sítě s přezdívkou Luciax01r.
Ke svému dotazu přiložila i zmiňovaný text, podle kterého jsou nejlepší česká piva následující: Pilsner Urquell, Budvar, Gambrinus, Starobrno, Radegast a Staropramen. Není divu, že žena se mezi takovou nabídkou nedokázala rozhodnout pro jeden druh a požádala internetovou komunitu o pomoc.
Lidé ženě doporučili piva z výběru výše i produkty z menších pivovarů. Jedno pivo však převládalo – značka, která je běžně k sehnání v každém průměrném českém supermarketu.

Pivní dilema
Někteří diskutující mínili, že piva ze seznamu nejsou nejlepší, ale pouze nejprodávanější pro svou nízkou cenu. „Například Starobrno a Gambrinus jsou piva, ze kterých si mnozí Češi dělají legraci, že jsou ‚vodová‘. Dobrý je podle mě Pilsner Urquell, ten je ale k sehnání i v mnoha dalších zemích, proto pro někoho nemusí být už tolik exkluzivní. Pokud chcete vyzkoušet opravdu dobrá piva, která najdete téměř výhradně v Česku, vyzkoušejte některé z těch méně prodávaných,“ zkušeně radí jeden z uživatelů.
Svou radu přidal také další protřelý konzument piva. „Pokud se dostanete do některého z velkých supermarketů jako je třeba Albert nebo Kaufland, doporučuji vyzkoušet řemeslná piva. Obchody pro ně obvykle mají vyhrazenou celou lednici. Zaplatíte sice podstatně víc, ale myslím, že to skutečně stojí za to, pokud hledáte kvalitu. Skoro každé řemeslné pivo ze supermarketu, které jsem měl, bylo vynikající a stálo za ty peníze,“ tvrdí.
Jiní komentující doporučovali přímo i podniky, které by cestovatelka měla na své honbě za dokonalým českým pivem navštívit. Našli byste mezi nimi restauraci a pivovar U Fleků, Kantýnu a Demínka v blízkosti hlavního vlakového nádraží či U Hrocha na Malé straně.
Jeden z uživatelů má radu trochu jiného ražení… Namísto nejlepšího piva radí takové, kterého konzument může hodně vypít, a stále nebýt úplně namol. „Po Gambrinusu vám v ústech nezůstává žádná pachuť a není tolik silný, takže klidně můžete vypít deset kousků a zvládnout po nich ještě jedno další. Není to pivo pro zážitek, ale skvělé pivo pro pití,“ odhaluje svůj tajný fígl.

Nejlepší české pivo podle cizinců
Mezi dalšími zmiňovanými značkami piv byly Svijany, Bernard, Kozel, Matuška nebo Krakonoš. Jedna značka však mezi uživateli na diskusním fóru padala nejčastěji.
Vyhrálo pivo z pivovaru založeného 3. prosince 1970 v moravskoslezských Nošovicích. Letos tak oslaví kulatých 55 let. Jeho jméno vychází z názvu slovanského boha. Zřejmě už tušíte, že řeč je o Radegastu.
Tato značka mimo jiné kralovala na loňské pivní scéně v tuzemsku. Radegastu Ryze Hořké 12 se podařilo ukořistit prestižní titul nejlepšího ležáku pro rok 2024. Nápoj ocenil zlatou medailí Český svaz pivovarů a sladoven ve spolupráci s Výzkumným ústavem pivovarským a sladařským.