Žena léta šlapala na zahradě po pokladu za 300 000 Kč. Nikomu nedošlo, jakou má tato nenápadná věc cenu
Jestli chcete něco schovat, nechte to všem na očích, říká se. U pokladů to ale většinou neplatí – jejich původní majitelé se je v drtivé většině snaží skrýt tak dobře, aby je ideálně nikdo nikdy nenašel. Cennosti jsou ovšem někdy mnohem blíže, než se na první pohled může zdát. Nedávno se o tom přesvědčila i jedna žena z Anglie.
Svět je plný legend o pokladech, které zůstávají i po celá tisíciletí schované kdoví kde. A to i přesto, že je hledá nemalý počet lidí. Čas od času se ale najde i unikátní příběh, který má úplně opačný postup. Šťastlivec po několika letech na zahradě objeví historický artefakt vysoké hodnoty, o kterém předtím neměl sebemenší ponětí. I takové náhody se dějí. A přesně takové šokující zjištění zažila Angličanka, která léta měla za to, že se na její zahradě nachází obyčejný kámen. Pravda byla ale úplně někde jinde!

Nevědomky po něm chodila
Žena, jejíž identitu britská média nezveřejnila, byla velkou milovnicí koní. Na svém pozemku měla stáje, a aby měla ke koním lepší přístup, vybudovala si do nich kamenné schody. Neměla přitom vůbec tušení, že roky šlapala po drahocenném kameni! Její zahradní stupínek, který kdysi získala náhodou z jiné zahrady, měl ohromnou cenu. Ženě přitom trvalo mnoho let, než to zjistila. Kámen na sobě totiž měl vyřezávaný vavřínový věnec. Žena si ho ovšem dlouho příliš nevšímala. Jednoho dne jí to však nedalo a na vyřezávanou kresbu se zaměřila. A nemohla uvěřit svým očím.
Historický artefakt
Poté, co si o zdobené stéle začala hledat víc, jí spadla brada. Přišla na to, že se jednalo o římský artefakt z 2. století n.l.! Okamžitě desku, která měřila 63 cm, předala odborníkům. Ti její hodnotu vyčíslili zhruba na 12 000 liber, tedy asi 345 600 Kč! A to i přesto, že žena po desce do stájí chodila dlouhých 10 let. Experti zaměřující se na tyto druhy vzácných stél artefakt očistili a přišli na to, že na sobě skrývá ještě několik rytých obrazců. Ukázalo se také, že římské vavřínové věnce jsou na desce dva. V jejím středu se pak nachází vzkaz. „Lidé a mladí muži ctí Demetria syna Metrodorse syna Leukiose,“ praví. K čemu přesně se ovšem věta vztahuje zůstává dodnes nejasné.
Značí významné události
Stély jsou vzácnými a důležitými archeologickými artefakty. Jejich vznik se totiž většinou váže s nějakou důležitou historickou událostí. V minulosti byly využívány například na pohřbech, vzpomínkových akcích nebo jako připomínka bitev. Dokonce mohly být i využívány k ustanovení hranic mezi jednotlivými územími. Zkoumání stél patří mezi významné archeologické obory. Vyráběly se ze dřeva nebo právě z kamene a nesly nejrůznější zdobení či zprávy. Vavřínové věnce v Římské říši platily za symbol vítězství a triumfu. Je tedy možné, že tato konkrétní stéla kdysi sloužila jako válečný pomník.

Vznik stále záhadou
Její konkrétní původ ale i nadále zůstává záhadou. Není ani jasné, jak se stéla vůbec dostala až do Anglie. Experti se shodují, že byla pravděpodobně vyrobena v Řecku či Turecku. Přes celou Evropu zřejmě cestovala někdy v 18. nebo 19. století, a to v rámci tzv. Grand Tours. Šlo o cesty, které podnikali bohatí aristokraté skrze Evropu za účelem poznávání nových kultur, umění a jazyků. Podle anglického specialisty Willa Hobbse, který má na starosti starožitnosti v aukčním domě na jihozápadě Anglie, tento artefakt do Anglie jako dárek přivezl právě některý z aristokratů. Jak se ale takový kousek dostal až k někomu na zahradu pravděpodobně nikdy nebude objasněno. Experti se dokonce v rámci pátrání obrátili i na veřejnost, zásadních výsledků se nicméně nedočkali.
Objevena při požáru
Jedné dobré zprávy se nicméně přece jen dočkali. Před více než 60 lety byl kámen vykopán ve skalce v jižní Anglii ve vesnici Whiteparish. Tamní žena zablácený kámen léta používala jako montážní blok, aniž by měla tušení, o co se jedná. Dům nicméně v roce 1963 zničil požár. Hobbs se domnívá, že se kámen našel právě při odklízení sutin. Využitelné části byly totiž později využity ke stavbě či opravě jiných domů. Takto se pravděpodobně dostal až na opuštěný vedlejší pozemek již zmíněné ženy, která měla koně. Ta si ho po nějaké době všimla a využila ho na výstavbu kamenné cesty do stájí. Jak se ale stéla dostala do vesnice Whiteparish a jak dlouho tam byla zůstává neznámé.
Kámen byl nakonec vydražen v aukci jako vzácný římský artefakt. Díky tomu je jisté, že je o historický kousek dobře postaráno a jeho nový majitel ho nebude používat jako stupínek či montážní blok.