Vědci s pomocí umělé inteligence zjistili, jak poznat psychopata. Prozradí ho pohyby hlavy

Skupina vědců z Univerzity v Novém Mexiku použila technologii umělé inteligence k identifikaci lidí s psychopatickými rysy. Zaměřila se na vězně, ale výsledky lze aplikovat na studium různých sociálních skupin. Zajímavé je, že vědci zjistili, že jedním z charakteristických projevů chování psychopatů jsou specifické pohyby hlavy.

Tým psychologů pod vedením profesora Kenta Kiehla vytvořil nástroj založený na umělé inteligenci a strojovém učení, který dokáže rozpoznat chování typické pro lidi s psychopatickou osobností. Tento inovativní přístup by se mohl ukázat jako velmi užitečný při identifikaci psychopatů, píše deník IndiaTimes.

V sérii experimentů publikovaných v časopise Journal of Research in Personality vědci sledovali chování 507 vězňů mužského pohlaví při rozhovorech s nimi. Pomocí speciálního programu pro strojové učení si všimli, že vězni, kteří vykazovali více psychopatických rysů, měli často nehybnou hlavu.

Každý rozhovor trval od jedné do čtyř hodin a algoritmus, který sledoval pohyby hlavy, zpracoval u každého subjektu nejméně 36 000 snímků videa. Algoritmus se zaměřil na šest referenčních bodů na tvářích subjektů. K identifikaci psychopatických rysů výzkumníci použili také Hare Psychopathy Checklist-Revised – test, který zohledňuje interpersonální, emocionální a životní rysy.

Posuzuje 20 různých kritérií a je možné získat maximálně 40 bodů. Skóre 25 bodů naznačuje, že osoba má vysokou úroveň psychopatických rysů, ačkoli v USA je hranice stanovena na 30 bodů.

Studie zjistila, že lidé s více psychopatickými rysy dělají méně pohybů hlavou. Tito lidé navíc často míří hlavou přímo do kamery nebo na tazatele. Vědci si nejsou jisti, proč k tomu dochází, ale mají několik teorií. Jedna z nich naznačuje, že to může souviset s fungováním amyghttps://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0092656621000301daly, oblasti mozku zodpovědné za zpracování emocí, u lidí s psychopatickými rysy.

„Neverbální signály chování spojené s psychopatií mohou částečně odrážet neurobiologický základ nemoci a částečně jsou důsledkem vědomé a násilné mezilidské manipulace,“ stojí v časopise Journal of Research in Personality. Vědci rovněž poznamenávají, že dysfunkce amygdaly je charakteristickým neurobiologickým rysem psychopatie, který ovlivňuje zpracování emocí, učení a interakce.

Přestože nástroj vytvořený týmem profesora Kiehla má určitá omezení, nebyl testován na ženách nebo dospívajících a nesleduje pohyby očí, považují ho vědci za slibný. Plánují pokračovat ve výzkumu a rozšířit algoritmus o další funkce, jako je sledování neverbálního, podvědomého chování, například pohybů rukou nebo způsobu, jakým lidé mluví. Věří, že jim to umožní ještě přesněji identifikovat osoby s psychopatickou osobností.

Zdroj: IndiaTimes; Journal of Research in Personality