Významné posílení obrany Ukrajiny má na starosti Španělsko. Jedná se o brutální protiletadlový systém

Španělsko pošle na Ukrajinu protiletadlový komplet Aspide 2000, který bude dalším západním protiletadlovým systémem na ochranu Ukrajiny před ruským letectvem, řízenými střelami a íránskými bezpilotními letouny.

Jedná se o další dárek Španělska Ukrajině po systémech MIM-23 Hawk, které byly modernizovány v roce 2021. Baterie Aspide 2000 bude po systémech Crotale-NG, NASAMS nebo IRIS-T SLM dalším protiletadlovým systémem krátkého dosahu, který pomůže zabezpečit kritickou infrastrukturu Ukrajiny.

Kořeny systému Aspide sahají do 70. let 20. století, kdy se Italové rozhodli navrhnout nový protiletadlový systém založený na raketě AIM-7 Sparrow a licenčně ji vyrábět. Nová střela byla silně založena na AIM-7 Sparrow, ale kvůli pozemnímu startu byl použit výkonnější raketový motor. Systém si získal poměrně dost zahraničních zákazníků jako např: Španělsko, Kuvajt nebo Pákistán a dále se rozvíjí.

Systém využívá starší poloaktivní naváděcí systém. V něm radar pro řízení palby musí cíl osvětlovat až do jeho zásahu, protože bojová hlavice rakety nemá vlastní radar a navádí se pouze radarovými vlnami odraženými od cíle. Tento systém již dnes není optimální, protože protivník má k dispozici aktivní radarem naváděné střely.

Z tohoto důvodu se v moderních systémech používá aktivní naváděcí systém, kde jsou radarový vysílač i přijímač umístěny společně v raketě. To nutí raketu, aby se nechala navádět radarem řízení palby, např. do vzdálenosti 20/30 km od cíle, poté se raketa „sama řídí“ a odpalovací zařízení se může postarat o jiný cíl nebo se již evakuovat na jiné místo.

To je významná nevýhoda systému Aspide 2000. I přesto je to lepší než nic nebo raná postsovětská řešení. Střely použité v nejnovější revizi jsou podle výrobce systému, společnosti MBDA, schopné zasáhnout cíle na vzdálenost větší než 25 km. Tyto 3,7 m dlouhé střely se pohybují rychlostí až Mach 4 (1361 m/s) a mají 35kg tříštivou hlavici, uvádí The Warzone.

Detekci hrozeb zase zajišťuje radar RAC-3D od společnosti Leonardo, který umožňuje lokalizovat cíle na vzdálenost 60 km. Jeho schopnosti zahrnují sledování až 100 cílů současně a je navržen tak, aby mohl pracovat v prostředí se silným rušením od systémů elektronického boje (WRE).

Zdroj: Army Recognition