Solárním panelům odzvonilo. Brzy je nahradí zařízení 1000× účinnější
Před pár lety byla fotovoltaika velký hit. Kdo měl na střeše solární panely, byl za borce a ještě šetřil planetu. Ale jak to tak vypadá, vývoj se nezastavil. A teď přichází zprávy, že se na obzoru rýsuje úplně nová technologie, která má být až tisíckrát účinnější než ty dnešní klasické panely.
Představte si, že místo velkých černých panelů na střeše budete mít okna, která vyrábí elektřinu. Nebo že místo složitých konstrukcí stačí tenká průhledná vrstva na skle, která si sama chytá slunce a pohání třeba ledničku. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale vědci z Japonska, Německa i dalších zemí na tom skutečně pracují.
Například v Německu sestavili speciální „sendvič“ z několika vrstev, který dokáže zachytit mnohem víc energie než klasický panel. A Japonci vytvořili téměř průhledné solární články, které propustí skoro celé denní světlo, ale přitom ti potichu vyrábějí elektřinu.

A co všechno s tím půjde dělat?
Možností je spousta. V kancelářích by mohla skla oken vyrábět proud, takže by počítače a světla jely „na slunce“, aniž by o tom kdokoli musel přemýšlet. V obchodech by světelné výlohy mohly fungovat úplně bez zásuvky. A doma? Třeba vám jednoho dne nabije mobil samotné okno v kuchyni.
A pokud je vám blízká ekologie, budete mít radost z další věci. Vědci totiž vyvíjejí i tzv. organické solární články, které jsou biologicky rozložitelné. Takže až doslouží, nebudou zatěžovat přírodu jako některé dnešní panely.
Další zajímavá novinka přichází z Japonska – vědci tam pracují na tzv. organických solárních článcích. Ty nejen že vyrábějí elektřinu, ale zároveň se po čase samy rozloží, takže nezatěžují přírodu jako některé současné technologie. Pro životní prostředí je to velký posun správným směrem.
Nemusíte ale hned běžet dolů a sundávat solární panely ze střechy. Tyto nové nápady jsou zatím spíš ve fázi zkoušení a dolaďování. Vědci ale doufají, že už za pár let bychom se mohli dočkat prvních praktických verzí.
Aby se nová technologie dostala k běžným lidem, nestačí jen dobrý nápad – musí být i snadno vyrobitelná, spolehlivá a cenově dostupná. A přesně na tom teď vývojáři po celém světě intenzivně pracují.
Zní to krásně… ale kdy?
To je samozřejmě otázka. Tyhle technologie jsou zatím v rukou vědců a techniků. Zkouší, měří, vylepšují. Ale zájem je obrovský. Nejen z univerzit, ale i ze strany firem, které hledají nové způsoby, jak šetřit energii a být zelenější.
Optimisti říkají, že první verze bychom mohli vidět už za pár let. Nejprve třeba na velkých budovách, později i doma. Takže pokud teď uvažujete, jestli se pustit do klasických panelů, nebo si počkat, možná vám tahle informace trošku pomůže.

A co si z toho odnést?
Že solární energie nekončí, ale naopak začíná novou kapitolu. Místo velkých a těžkých panelů se možná brzy dočkáme nenápadných, chytrých a supervýkonných zařízení, která energii vyrábějí, zatímco si vy ani nevšimnete.
A jestli to opravdu bude fungovat tak, jak vědci slibují? To se teprve uvidí. Ale jedno je jisté, slunce svítí pořád stejně. Jen my se ho konečně učíme využívat naplno.