Odminovací stroj Digger DTR D-250 na Ukrajině. Stroj s dálkovým ovládáním může pracovat na vzdálenost půl kilometru od obsluhy

Web švýcarského ministerstva obrany uvádí, že celková částka dodávky na Ukrajinu je 1 252 200 eur, což je zhruba 30,6 milionů korun. Součástí je kromě pásového odminovacího stroje nákladní auto s přívěsem a celá spousta náhradních dílů, které by měly vydržet na tři roky.

Robotický stroj s dálkovým ovládáním může pracovat na vzdálenost půl kilometru od obsluhy. Toto je však vzdálenost dosažená během testovacích zkoušek. Na takovou vzdálenost vlastně nikdo nepracuje. Průměrná provozní vzdálenost mezi operátorem a strojem se pohybuje mezi 100-150 metry.

Digger D-250 před odesláním na Ukrajinu úspěšně prošel testy na protitankových minách s ekvivalentem TNT do 8 kg.

Pásový podvozek poskytuje ideální rozložení hmotnosti na zemi a zlepšuje schopnost práce na jakémkoliv terénu. Odminování probíhá formou rotace hrotů na předním válci. Síla nárazu hrotu nad zakopanou minou napodobuje váhu člověka nebo vozidla a způsobí výbuch miny, avšak bezpečným způsobem, který vozidlo příliš nepoškodí.


Dálkový odminovač je vybaven dieselovým motorem John Deere o výkonu 250 koní, speciálně navrženým chladicím systémem, který mu umožňuje pracovat na plný výkon v nejteplejších podmínkách.
Protože je stroj v provozním režimu neustále obklopen prachem, byl vybaven trojitým systémem vzduchového filtru, který chrání motor před prachem.

Téměř 12tunový odminovací stroj (s předním nástavcem) zpracuje na jeden přejezd plochu o šířce 2,32 metru bubnovým válcem s hroty.

Zdroj: auto.24tv.ua