Mezi Čechy propuklo šílenství. Muži je skupují, kde se dá. Po 88 letech dostaly definitivní stopku a jejich cena raketově vystřelí vzhůru
Legendární parní modely Mamod končí. Firma, která vyráběla vláčky a autíčka s opravdovým parním pohonem, oznámila po 88 letech definitivní uzavření.
Firma Mamod, známá po celém světě svými kovovými modely poháněnými párou, byla založena v roce 1936 v anglickém Birminghamu. Už od počátku cílila na děti i dospělé nadšence, kterým nabízela skutečně funkční miniatury lokomotiv, autíček, traktorů nebo parních válců. Nešlo přitom jen o hračky. Mnozí si je pořizovali jako sběratelské kousky nebo učební pomůcky.
Po desetiletí se značka držela na trhu, přežila válku, změny trhu i vzestup elektroniky. Jenže letos v létě oznámila její vedení konec výroby. Po 88 letech definitivně zavírá.
Stopka kvůli nové byrokracii
Důvodem uzavření nejsou slabé tržby ani pokles zájmu zákazníků. Firma jako hlavní příčinu uvedla zpřísnění předpisů spojených s prodejem výrobků, které obsahují tlakové nádoby nebo zdroje spalování, tedy i malé parní kotlíky.

„Nejsme schopni splnit nové bezpečnostní certifikace a vývozní pravidla, která se na naše produkty vztahují. Především kvůli předpisům týkajícím se boje proti terorismu,“ vysvětlil současný majitel firmy John Saunders. Podle něj jde o tak složitou administrativu, že malý rodinný podnik zkrátka nemá kapacitu vše zvládnout.
Zmiňované předpisy se vztahují na kontrolu vývozu a prodeje i velmi malých tlakových systémů a spalovacích zařízení. V očích úřadů tak i historická hračka může být potenciálně zneužitelná, a to klade na výrobce nároky podobné jako u průmyslových zařízení.
Sběratelé vykoupili sklady během pár dní
Informace o konci výroby se rychle rozšířila, a v komunitách sběratelů, modelářů a milovníků páry začalo hotové šílenství. Sklady se vyprodaly během několika dnů a ceny použitých modelů na eBayi a specializovaných fórech začaly růst.
Podle diskusí mezi nadšenci jsou některé kusy už nyní nedostupné. A co je dostupné, to se prodává za několikanásobky původní ceny. Modely, které běžně stály kolem 2 000 korun, se během července obchodují klidně i za 8 000 korun.
Už teď je jisté, že se s ukončením výroby z modelů Mamod stávají sběratelské investice. Obzvlášť v České republice, kde se tyto parní hračky těšily oblibě i mezi kutili a modeláři, je nárůst zájmu výrazný. Mnozí muži, často z generace, která vyrůstala v 70. a 80. letech, teď hledají modely na burzách, ve starých hračkářstvích i v online aukcích.
Češi mají k páře slabost
Proč právě v Česku vyvolal konec Mamodu takovou vlnu zájmu? Důvodem může být tradice technických hraček i silná nostalgie. Parou poháněné hračky byly v 70. letech běžně dostupné i v Československu, byť často jen jako nedostupné zboží z Tuzexu nebo z dovozu. Kdo je měl, ten je opatroval jako klenot.
Navíc typicky české prostředí chalup a dílen přeje modelářům a kutilům, kteří mají doma vybavení i znalosti, jak udržet takové stroje v chodu. I proto tu mají parní modely tradici a spoustu nadšenců.
Zdraží ještě víc?
Odborníci na modelářský trh upozorňují, že současný cenový růst může být teprve začátkem. „Když v roce 2002 skončila výroba legendárních kovových modelů Corgi, stouply ceny některých kusů i desetinásobně. U Mamodu, kde šlo o reálně funkční stroje, může být růst ještě výraznější,“ uvedl britský sběratel.

Cenu táhne hlavně vzácnost, funkčnost a retro hodnota. Kdo tedy nějaký model má, měl by ho uchovat, ať už jako vzpomínku, nebo jako investici.
Poslední šance na nákup
Některé kusy lze ještě sehnat přímo od distributora, ovšem už jen to, co zůstalo ve skladech. Výroba se ukončila, nové stroje už nevznikají. Výhledově tedy bude dostupnost modelů čím dál menší.
Zájemci mohou zkusit sběratelské burzy, starožitnictví nebo specializované online aukce. Dá se očekávat, že ceny budou dále růst, zejména u modelů v původním balení, s návodem a funkčním kotlíkem.
Ať už jste nadšenec do páry, sběratel nebo jen hledáte originální kus historie, možná je právě teď poslední chvíle, kdy legendární Mamod ještě koupíte.