ZF má recept na krátký dojezd elektromobilů, představuje vyhřívaný bezpečnostní pás

Dnes jsou vyhřívané sedačky součástí téměř každého nového vozu, ale dodavatel dílů ZF posune laťku o kousek dále, a proto navrhl nový vyhřívaný bezpečnostní pás, který vás zahřeje. I když nejde tak úplně o komfortní prvek jako spíše praktický, jak tvrdí server Thedrive.com.

Nejnovější vynález společnosti ZF, označovaný jako vyhřívaný pás, poskytuje řidičům i spolujezdcům všestranné zahřátí. Ale to, že vás zahřeje kvůli pohodlí, není jeho jediným cílem. Vyhřívaný pás má záludný skrytý motiv, který by mohl pomoci prodloužit dojezd elektromobilu v chladném počasí.

Myšlenka je jednoduchá! Vyhnout se nutnosti vytápět a udržovat vyšší teplotu v celém voze tím, že se místo toho lokálně zaměří na těla cestujících. Inženýři společnosti ZF věří, že rychlým zahřátím střední části těla cestujících ve vozidle se cestující vyhnou přehřívání kabiny, zejména ve spojení s vyhřívaným volantem a vyhřívanými sedadly. To znamená, že namísto používání topení ve vozidle k rychlé úpravě interiéru vozidla v chladném dni jsou cestující místo toho přivítáni příjemným teplým objetím vyhřívaného pásu.

Uvnitř bezpečnostních pásů se nacházejí malé prvky, kterým se říká topné vodiče. Tyto vodiče jsou protkány ochranným pásem podobně jako elektrická deka a jsou umístěny tak, aby byly pro cestující ve vozidle průhledné, včetně celkové tloušťky. To znamená, že se cestující cítí stejně, jako by měli na sobě jakýkoli jiný bezpečnostní pás, samozřejmě s výjimkou zapnuté funkce vyhřívání.

Elektrické vytápění, dokonce i při použití systému tepelného čerpadla, může být při teplotách pod bodem mrazu dosti neefektivní. Společnost ZF se domnívá, že lokálním vytápěním cestujících ve vozidle může zvýšit dojezd vozidla o 15 %, protože se vyhne odčerpávání energie na vytápění celé kabiny. A v závislosti na velikosti vozidla by se mohlo spotřebovat poměrně velké množství elektrické energie, která by se místo toho mohla použít k pohonu vozidla.

Nyní není jasné, která automobilka bude průkopníkem nové technologie ZF, která navzdory tomu, že je super, není úplně novým nápadem. Mercedes-Benz na této technologii pracuje přinejmenším od roku 2019. Implementace ZF by však mohla pomoci prodat automobilkám myšlenku na zvýšení dojezdu všech jejich nových elektromobilů, které brzy vyjedou do ulic.

Zdroj: thedrive.com