Země skrývá pozůstatky jiné planety, podle nových poznatků vědců
Pod povrchem Země, v blízkosti jádra naší planety, se mají nacházet dva obrovské bloky hornin o velikosti kontinentu, odhalil tým vědců v novém vydání časopisu Nature. Obrovské skály jsou zřejmě pozůstatkem planety, která před několika miliardami let narazila do Země, což vedlo k následnému vzniku Měsíce.
Vědci se domnívají, že Země vznikla přibližně před 4,5 miliardami let, zatímco dřívější odhady předpokládaly, že Měsíc se zformoval krátce poté. Hlavním vysvětlením vzniku Měsíce je teorie, že vznikl srážkou dvou protoplanet – neboli zárodečných světů. Jedním, z nich byla mladá Země a druhou objekt velikosti Marsu přezdívaný Theia.
„Hypotéza obří srážky“ předpokládá, že Měsíc vznikl právě z úlomků vzniklých touto srážkou. Přímé důkazy o existenci Theie však zůstávaly až doposud nepolapitelné. Nyní vědci předpokládají, že tento obří náraz mohl pohřbít zbytky Theie hluboko v zemském plášti poblíž jádra planety.
„Naše studie naznačuje, že tento mohutný dopad měl dlouhodobý vliv na vývoj Země a mohl by potenciálně vysvětlit, proč je naše planeta tak unikátní ve srovnání s ostatními kamennými planetami,“ uvedl pro Space.com hlavní autor studie Qian Yuan z Kalifornského technologického institutu v Pasadeně.
A study in @Nature suggests that a giant collision between the ancient protoplanet Theia and the proto-Earth about 4.5 billion years ago may have formed distinct regions within Earth’s mantle. https://t.co/lW9Cg0hWb3 pic.twitter.com/yWta3FnIKa
— Nature Portfolio (@NaturePortfolio) November 1, 2023
Záhada v obrovských hloubkách
Yuan a jeho kolegové se ve své studii zaměřili na dva úlomky hornin o velikosti kontinentu v nejspodnějším plášti, asi 2 900 km pod povrchem Země. Předchozí studie ukázaly, že seismické vlny probíhající zemským nitrem se v těchto místech pohybují velmi pomalu, což naznačuje, že tato část naší planety je hustší a má jiné složení než okolní plášť. Studie, která byla provedena pomocí počítačových simulací, naznačuje, že tento úlomek by mohl pocházet z Theie, zejména proto, že se chemicky podobá měsíčním vulkanickým horninám.
Vědci dodávají, že stopy těchto obrovských bloků hornin lze pozorovat i na povrchu Země. „Některé zbytky Theie mohly být na povrch sopek přineseny plášťovými plumy (vertikální proud zahřáté hmoty, projevující se extrémně horkou skvrnou na povrchu – pozn. red.) řekl Yuan . Zdá se tedy, že tímto výzkum, jehož cílem bude lépe pochopit zbytky Theie a jejich vliv na naši planetu, pravděpodobně nekončí.
Zdroj: Nature