Země se stmívá. Doslova! A není to kvůli Slunci. Je to docela znepokojující
S tím, jak v některých oblastech ubývá jasných reflexních mraků, planeta Země tmavne. Země nyní odráží méně slunečního světla než před 20 lety. V souvislosti s globálním oteplováním to není dobrá zpráva, píše Der Spiegel.
Globální oteplování má významný vliv na jas Země – planeta odráží stále méně světla. Podle nové studie zveřejněné v časopise Geophysical Research Letters může být příčinou zvyšující se teplota Tichého oceánu.
V rámci studie vědci vyhodnotili údaje z měření slunečního záření z let 1998 až 2017. Cílem studie bylo „přesně určit denní, měsíční, sezónní, roční a desetileté změny zemského albeda (míry odrazivosti povrchu) Země“.
Země odráží o půl wattu méně světla na metr čtvereční.
Stupeň odrazivosti, který se označuje jako albedo, se v důsledku toho v posledních dvou desetiletích výrazně snížil: Země nyní odráží přibližně o půl wattu na metr čtvereční méně než před 20 lety.
K většině tohoto poklesu došlo v posledních třech letech sledovaného období. Snížení odrazivosti Země lze odhadnout přibližně na 0,5 %. Normálně planeta odráží asi 30 % dopadajícího slunečního světla.
„Po 17 letech, kdy se albedo téměř nezměnilo, byl pro nás pokles albeda velkým překvapením, když jsme se podívali na data z posledních tří let,“ řekl výzkumník a hlavní autor studie Philip Goode, který pracuje na Technologickém institutu v New Jersey.
Není to sluncem. Počet mraků odrážejících světlo v Tichém oceánu klesá.
Množství odraženého světla samozřejmě závisí na množství vyzařovaného světla – jinými slovy na tom, jak jasné je Slunce. Podle studie však nelze prokázat žádnou souvislost mezi změněným zemským albédem a běžnými, opakujícími se změnami jasu Slunce. Změna odrazivosti Země je tedy způsobena změnami zemských jevů.
Údaje z projektu NASA Clouds and the Earth’s Radiant Energy System poskytují informace o takovém případu. Již několik let je pozorováno, že nad východním Pacifikem klesá počet světelných oblaků odrážejících světlo v nízkých výškách.
Ve stejné oblasti, u západního pobřeží Severní a Jižní Ameriky, byl rovněž pozorován nárůst teploty mořské hladiny, který je pravděpodobně způsoben globální změnou klimatu. Teplota vodního povrchu by mohla ovlivnit tvorbu mraků – a tím i odrazivost Země.
Stmívání Země se projevuje také tím, že klimatický systém Země zachycuje více sluneční energie. Pokud se do zemské atmosféry a oceánů dostane další sluneční energie, přispívá ke globálnímu oteplování. Země se zahřívá, odráží méně světla, a proto je teplejší.
„Je to docela znepokojivé,“ řekl astrobiolog Edward Schwieterman z Kalifornské univerzity v Riverside, který se na studii nepodílel. Kdysi mnozí vědci doufali, že teplejší Země povede k větší oblačnosti a vyššímu albedu, řekl. To by zase pomohlo zmírnit oteplování a vyrovnat klimatický systém. „Tato studie však ukazuje, že se děje pravý opak,“ uzavírá astrobiolog.
Zdroj: Der Spiegel