Závislost na videohrách a internetu je nyní uznána za oficiální nemoc

Nezdravá závislost na videohrách nebo internetu je nyní uznána za oficiální nemoc, přičemž zvláště ohroženi jsou mladiství. Jak se dalo očekávat, celosvětová pandemie koronaviru situaci ještě zhoršila, uvedli na webu Medical Xpress.

Mezi hráči, rodiči a lékařskou komunitou se vedou diskuse o tom, zda je závislost na hrách skutečná. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je závislost založena na řadě příznaků.

Zahrnuje například nedostatečnou kontrolu nad nutkáním hrát videohry, tendenci upřednostňovat tuto věc na úkor jiných zájmů nebo povinností a pokračující nebo stupňující se zapojení navzdory prožívání negativních důsledků.

Dosažení uznání byl dlouholetý proces. V roce 2018 členské státy WHO odhlasovaly hraní her jako závislost v naději, že ji přidají na klasifikační seznam nemocí této organizace, který pomáhá standardizovat hlášení a sledování zdravotního stavu na celém světě. Změna vstoupila v platnost až minulý měsíc, což je zpoždění, které má dát zdravotnictví čas na přípravu.

Někteří členové Americké psychologické asociace lobbují za to, aby skupina následovala WHO a uznala závislost na hrách. Tato snaha se ovšem nesetkává s úspěchem. Naposledy asociace klasifikovala novou závislost v roce 2013, kdy do ní zařadila hraní hazardních her.

Široké uznání poruchy by mělo právní důsledky. „Ztížilo by to soudům vyloučení odborníků, kteří svědčí o závislosti na videohrách,“ řekl Matt Bergman, oregonský právník, který jménem teenagerů podává žaloby na společnosti provozující sociální média.

Zdroj: medicalxpress.com