Zapomeňte na Bohemia Energy. Elektřinu můžete mít brzy i ze sudu

Turbína PowerPod vyvinutá společností Halcium má neobvyklý vzhled – má tvar barevného sudu. Neobvyklý tvar v sobě skrývá inovace, díky nimž by se PowerPod mohl stát budoucností větrné energetiky, píše portál Euronews.

Tajemstvím této inovativní turbíny jsou kanály v jejím plášti, kterými se vítr dostává dovnitř. Konstrukce kanálů nutí vzduch, který jimi proudí, zvyšovat svou rychlost, což nakonec, s mnohem větší silou než vítr, pohání lopatky turbíny umístěné na obvodu kola. Myšlenka poněkud připomíná tornádovou turbínu patentovanou v 70. letech, ale zdá se, že je zbavena jejího nejdůležitějšího nedostatku, kterým byla nízká účinnost.

Zařízení může fungovat bez ohledu na směr větru. Výrobce zdůrazňuje, že PowerPod může pracovat i v podmínkách, kde by proměnlivé poryvy poškodily klasickou vrtulovou turbínu.

PowerPod – bezpečná a účinná turbína
Důležité je, že všechny pohyblivé části jsou ukryty uvnitř krytu, takže je PowerPod zcela bezpečný pro lidi i domácí zvířata. Díky praktickému tvaru lze generátor energie umístit téměř kamkoli – na střechu budovy, terasu, architektonické prvky nebo dokonce na střechu obytného vozu. PowerPod může pracovat samostatně, v sadě několika zařízení, ale také jako doplněk fotovoltaické instalace.

Společnost Halcium ujišťuje, že na většině míst na světě vyrobí turbína o výkonu 1 kW více elektřiny než fotovoltaické zařízení o podobném výkonu, i když rozsah výhody bude záviset mimo jiné na zeměpisné šířce. Soudě podle poskytnuté mapy by měl být PowerPod v případě Česka 2-3krát účinnější.

PowerPod zatím není komerčně dostupný – turbína je stále ve fázi zdokonalování designu a společnost Halcium shání finanční prostředky na zahájení výroby. Pokud vše půjde podle plánu, očekává se, že první turbíny tohoto typu budou na trhu již v roce 2021.

Zdroj: euronews.com