Zapomeňte na běžné solární panely. Agrivoltaiky nezabírají žádné místo a utáhnou celý dům

Vzhledem k tomu, že země po celém světě hledají udržitelné zdroje energie, je po obnovitelných zdrojích energie vysoká poptávka. Solární panely však mohou zabírat značný prostor, proto přichází agrivoltaiky. Ty mohou například nahradit sklo ve sklenících a nebudou tak zabírat žádné místo, jak uvádí studie na webu Nature.

Ty se zaměřují na současné využití půdy pro výrobu solární energie i pro zemědělství. Například nahrazení skla ve sklenících solárními panely by mohlo napájet lampy a ovládání vody ve skleníku, nebo dokonce celý dům nebo farmu. Jak ale postavit solární panely, které by dokázaly absorbovat energii ze slunečního záření, aniž by blokovaly světlo, které rostliny potřebují?

Vědec Yang Yang z UCLA Samueli School of Engineering a jeho tým právě takové zařízení navrhli. Ve studii, která byla zveřejněna v časopise Nature Sustainability, zkoumají novou, životaschopnou aplikaci solárních článků, která nevyžaduje velké pozemky, jak uvádí web Techxplore.


Poloprůhledné články umožní prostupovat slunečnímu světlu do skleníku

Tým vyvinul strategii pro rozšíření poloprůhledných organických solárních článků. Tyto články se spoléhají na materiály na bázi uhlíku, na rozdíl od anorganických látek v běžných zařízeních. Výzkumníci přidali vrstvu přirozeně se vyskytující chemické látky zvané L-glutathion, která se volně prodává jako antioxidační doplněk stravy, a zjistili, že tento přídavek prodloužil životnost solárních článků. Zvýšil jejich účinnost a stále umožnil, aby se k rostlinám v prototypu skleníku o velikosti malého domečku pro panenky dostalo dostatečné množství slunečního světla.

„Organické materiály jsou pro agrivoltaiku jedinečně vhodné díky své selektivitě při pohlcování světla,“ řekl Yang, který působí také na fakultě bioinženýrství a je vedoucím katedry inženýrství UCLA Carol and Lawrence E. Tannas Jr. „Hlavní nevýhodou, která dosud bránila jejich širokému využití, je jejich nedostatečná stabilita.“

Organické solární články mají tendenci degradovat rychleji než jejich anorganické protějšky, protože sluneční světlo může způsobit oxidaci organických materiálů a tím ztrátu elektronů. Výzkumníci zjistili, že dodatečná vrstva L-glutathionu zabránila oxidaci ostatních materiálů v solárním článku, což vedlo k tomu, že organické články si po 1 000 hodinách nepřetržitého používání zachovaly více než 80% účinnost – na rozdíl od méně než 20 % bez přidané vrstvy.

Zdroj: redakce, techxplore.com, nature.com