Začal boj o místo na oběžné dráze. Čína plánuje vypustit 13 000 satelitů

Čína se připravuje vyslat na nízkou oběžnou dráhu Země téměř 13 000 družic, aby mohla přímo konkurovat a monitorovat konstelaci Starlink společnosti SpaceX, jak informuje server Popular Mechanics.

Tyto satelity budou schopny sledovat satelitní konstelaci Starlink a zajistí Číně místo na nízké oběžné dráze. Vzhledem k tomu, že obavy z militarizace Starlinku přetrvávají, Čína usiluje o to, aby mohla sledovat polohu a chování družic Starlink a v případě potřeby je vyřadit. Takové obrovské množství satelitů má potenciál zvýšit pokrytí internetem a efektivitu komunikace po celém světě. Není tedy divu, že se Čína chce zapojit do akce.

Projekt s kódovým označením „GW“ řídí nově založená skupina China Satellite Network Group (China SatNet), která věří, že se jí rychle podaří vynést na oběžnou dráhu celkem 12 992 malých satelitů. To by bylo více než současný počet přibližně 3 500 satelitů Starlinku. Společnost SpaceX nicméně plánuje mít do roku 2027 na oběžné dráze 12 000 satelitů a nakonec celkový počet 40 000 zařízení. Potřeba Číny postupovat v tomto projektu tak rychle vychází z touhy zabránit Starlinku, aby ovládl prostor na nízké oběžné dráze Země a zabránit jiným společnostem nebo zemím v obsazení tohoto prostoru.

Podle listu South China Morning Post pracovníci China SatNet věří, že „zajistí, aby naše země měla místo na nízké oběžné dráze, a zabrání tomu, aby konstelace Starlink nadměrně vyčerpávala zdroje na nízké oběžné dráze“ a „získala příležitosti a výhody na jiných orbitálních výškách, a dokonce potlačila Starlink„.

Tato simulace ukazuje dráhy 11927 družic v navrhované konstelaci Starlink

Společnost China SatNet rovněž prohlásila, že chce být schopna sledovat či dokonce vyřadit družice Starlink. Výzkumní pracovníci skupiny vyjádřili obavy ohledně manévrovacích schopností družic Starlink a tvrdí, že by tato schopnost mohla být využita k zaměření a zničení jiných objektů ve vesmíru. Čína věří, že vypuštěním vlastní flotily zařízení do vesmíru se jí podaří tento potenciál vyrovnat.

A protože obavy z možného vojenského využití družic Starlinku stále rostou, zejména v souvislosti se současným konfliktem na Ukrajině, chce být Čína schopna identifikovat každou z družic Starlink a znát jejich pohyb. Protože tyto údaje zatím nejsou k dispozici, může být pro Čínu nejlepší možností, jak sledovat Starlink, dostat se na oběžnou dráhu. Datum vypuštění těchto satelitů zatím nebyl oznámen.

Zdroj: scmp.com, spacex.com, popularmechanics.com, redakce