Z toho vás zamrazí. Nový zabijácký dron a co dokáže s autem

Společnost Israel Aerospace Industries (IAI) představila svůj bezpilotní letoun „Point Blank“ pro americkou armádu, který vypadá jako X-Wing, uvádí server Interesting Engineering.

Dlouhodobá smlouva mezi americkým ministerstvem obrany a Izraelem v hodnotě několika milionů dolarů stanoví, že Izrael bude vyrábět a používat novou ručně odpalovanou a zpětně získatelnou munici. Společnost Israel Aerospace Industries (IAI), vlastněná vládou, bude vyrábět „Point Blank“, bezpilotní letoun, který může vzlétnout a přistát vertikálně jako raketa.

V tiskové zprávě se uvádí, že společnost Israel Aerospace Industries (IAI) vyrobí prototypy „Point Blank“ a dodá je do USA. ROC-X bude vyhovovat požadavkům ministerstva obrany. IAI získala zakázku od Ředitelství pro technickou podporu neregulérního vedení války (IWTSD) Pentagonu, které se zabývá novými způsoby, jak pomoci jednotkám pro speciální operace při plnění jejich úkolů.


Spolu s oznámením smlouvy IAI ukázala Point Blank, „elektroopticky naváděnou střelu, kterou může voják nosit v batohu“. Tuto střelu lze obnovit a znovu použít. Více než střelu připomíná systém Point Blank spíše bombu nebo dron „kamikadze“.

„Systém Point Blank se připojuje k dalším raketám společnosti Israel Aerospace Industries, aby poskytl pozemním taktickým silám přesnější schopnost k provádění útočných operací, zejména proti krátkodobým cílům,“ cituje tisková zpráva Guye Bar-Leva, výkonného viceprezidenta skupiny IAI Systems, Missiles and Space Group.

„Rádi bychom poděkovali IWTSD za podporu a spolupráci v oblasti přesné munice, která znovu potvrzuje význam taktických raket pro moderní armádu,“ dodal.

Ručně odpalovaná střela Point Blank je dostatečně malá, aby ji mohl obsluhovat jeden voják. IAI tvrdí, že munice má hmotnost 15 liber (6,8 kg) a délku 3 stopy (0,91 m). Dokáže létat nad 457 metrů (1 500 stop) po dobu 18 minut a dosáhnout rychlosti 286 km/h (178 mph).

IAI věří, že Point Blank bude podobně jako létající bomby viset nad cílem, zatímco operátor zvolí způsob zásahu. Point Blank bude mít také „možnost přerušení“ pro autonomní návrat a přistání, což uživateli umožní vypustit a přistát s dronem v jedné ruce.

Zdroj: Interesting Engineering, Youtube