Z mé osobní zkušenosti, manželka v Praze bourala: Chytré hodinky od Applu mají funkci, která může skutečně zachránit život, moc se o ní nemluví

Chytré hodinky nosí stále více lidí a tyto ve skutečnosti malé počítače nabízejí stále více funkcí. Je zajímavé, že novináři i marketingová oddělení jednotlivých výrobců nejvíce upozorňují na funkce, které monitorují zdravotní stav jejich uživatelů. Přitom o funkci, která může skutečně zachránit život, se až tak příliš nemluví.

Mám na mysli konkrétně velmi zajímavou vychytávku, kterou nabízejí nové Apple Watch (Series 8). Ty totiž zvládnou automaticky detekovat autonehodu, navíc po ní umí i automaticky přivolat pomoc. Funguje to tak, že máte v mobilu vybraná krizová čísla (většinou na nějakého rodinného příslušníka), kterému se odešle, pokud dojde k nehodě, SMS s krátkou informací, že se něco stalo. 

Praktické je, že tato informace obsahuje i místo, kde k dané nehodě mělo dojít. Bohužel (naštěstí bez zranění) jsem si mohl v praxi ověřit, že tato funkcionalita skutečně velmi dobře funguje – minulý týden totiž manželka narazila do před ní nečekaně brzdícího vozu na jedné z velkých dopravních tepen v Praze.

Díky zmíněnému systému alarmu jsme o nehodě ihned věděli nejenom my v rodině (doporučuji nedávat si do krizových kontaktů babičky, protože ty vám v krizové situaci nepomůžou, pouze začnou zmateně obvolávat ostatní členy rodiny s otázkou, co se vlastně stalo). SOS informace se odešle ovšem i do integrovaného záchranného systému (na číslo 112), takže policie i sanitka byly na místě do několika minut. 

Podobnou funkci nabízí i nový iPhone 14, praktičtější mi ovšem přijde mít tento systém na chytrých hodinkách. Při nárazu může smartphone někam odlétnout, hodinky vám pravděpodobně zůstanou neustále na ruce, můžete tedy přes ně komunikovat i po nehodě.

Pokud zjistíte, že se nic moc vážného nestalo, můžete do deseti sekund SOS informaci vystornovat. Z naší zkušenosti z minulého týdne je však možné, že budete i bez zranění po nárazu tak v šoku (manželce vyletěl i airbag, přestože šlo nakonec skutečně o relativně malý náraz), že než si uvědomíte, co se děje, tak vám už budou rodinní příslušníci volat a záchranka bude na cestě. Přestože se tak možná zvýší o něco procento relativně „zbytečných“ výjezdů (nikdy ovšem nevíte, že se vám může udělat po nárazu špatně až za několik minut), velmi často právě rychlost reakce integrovaných složek může zachránit desítky životů ročně.

Uvedený systém, kdy se zapojí do akce hned několik citlivých senzorů – od gyroskopu, akcelerometru, přes GPS až po barometr, se dá navíc pravděpodobně využít například i při pádu z kola, to jsme zatím ovšem nevyzkoušeli a doufejme, že v praxi ani ověřovat nebudeme muset.

Zmíněný iPhone 14 umí také automaticky zavolat na tísňovou linku, umělý hlas Siri pak zvládne sdělit, že uživatel tohoto smartphonu měl autonehodu a nemůže například mluvit. Je mi jasné, že tuto velmi praktickou funkci budou mít za nějaký čas v nabídce i další výrobci smartphonů, důležité ale přeci je, že je tato zajímavá technologie na světě a že může pomoci zvýšit bezpečnost na našich silnicích. Nové moderní vozy (schválené do výroby po 31. březnu 2018) sice již nabízejí systém eCall (služba u vozidel v EU), přesto nikdy není na škodu spoléhat se i na „vlastní“ záchranný systém.

Zdroj: Apple, eCall