Vzácný srpnový superúplněk bude posledním svého druhu v tomto desetiletí. Jeden z nich bude „modrý“.

Srpen bude bohatý na super úplňky. Čekají nás hned dva a jeden z nich bude Podle agentury NASA možná i modrý. Takový úkaz bude poslední v tomto desetiletí, jak píše web Independent.

Vzácná dvojice srpnových superúplňků vyvrcholí modrým měsícem, který se bude opakovat až v roce 2030. První úplněk tohoto měsíce nastane v úterý 1. srpna, další pak 30. srpna. Oba se budou nacházet ve vzdálenosti do 360 000 kilometrů od Země, což znamená, že se budou jevit větší a jasnější než obvykle. Příští datum, kdy nastane supermodrý měsíc, je srpen 2032, což znamená, že v tomto desetiletí máme poslední šanci být svědky takového úkazu.

Navzdory tomu, co naznačuje název, druhý úplněk ve skutečnosti nebude zářit modře, název jednoduše odkazuje na to, že se jedná o druhý úplněk v kalendářním měsíci – úplňky se objevují každých 29 dní, což znamená, že občas se v jednom měsíci objeví dva.

Je známo, že modře zbarvené měsíce se objevují v případech, kdy dojde k velkému narušení zemské atmosféry, například po výbuchu sopky nebo při velkých lesních požárech. Podle agentury NASA byly modré měsíce běžné po výbuchu indonéské sopky Krakatoa v roce 1883.

Klíčem k modrému měsíci je, že ve vzduchu je spousta částic o něco širších než je vlnová délka červeného světla (0,7 mikronu). Je možné, že na některých místech na světě bude superúplněk vypadat skutečně modře a to hlavně kvůli velkým lesním požárům, které stále probíhají po celém světě.

Zdroj: redakce, independent