Výroba munice pro Ukrajinu. Nahlédněte do americké továrny, která zásobuje válku

Novinářům bylo povoleno navštívit továrny amerického ministerstva obrany, které vyrábějí dělostřeleckou munici. Většina zde vyrobených nábojů je posílána na Ukrajinu.

Pentagon dovolil nahlédnout pod pokličku dvou továren. Jedna, kde se vyrábějí trupy nábojnic, a také druhá v Middletownu v Iowě, kde se hotové trupy nábojnic plní výbušninami a balí k přepravě, jak uvádí web Grid.

Továrna ve Scrantonu

Továrna v severovýchodní Pensylvánii ve Scrantonu začala poprvé vyrábět ocelové nábojnice na počátku 50. let pro korejskou válku. Ocel do závodu přichází v podobě tyčí o délce přes šest metrů a hmotnosti více než 900 kilogramů každá. Automatizované pily je pak rozřežou na kusy zvané polotovary.

Robotické rameno dále rychle podává polotovary do pece na zemní plyn. Tam leží něco přes hodinu a zahřívají se na 1000 stupňů. Poté zahřáté kovové válce projdou třemi hydraulickými lisy, které je prolisují a natáhnou na požadovanou délku, jak lze vidět ve videu.


Poté dopravník přesune obrobky do pece, kde probíhá čtyřhodinový proces tepelného zpracování. Díky tomu se ocelové tělo při výbuchu střely na bojišti rozpadne na malé úlomky.

V průběhu výrobního procesu provádějí pracovníci kontrolu kvality obrobků. Další stroj rychle zahřeje a vylisuje otevřenou horní část válcového pouzdra a změní tento díl do kuželovitého tvaru – nyní má obrobek podobu dělostřeleckého granátu.

Po ochlazení procházejí obrobky soustruhy, kde se z nich odstraňuje přebytečný kov, aby se jejich tvar srovnal, jak uvádí web Censor.

Dále pracovníci svařují měděné kroužky kolem dna trupu. V dalším kroku se trupy munice natírají, aby byly chráněny proti korozi a rzi.

Továrna v Middletownu

Následně jsou nábojnice odeslány do závodu v Middletownu, kde se z dutých kovových plášťů vytvoří hotové nábojnice. Tehdy se naplní výbušninami.

Po nasypání výbušnin projdou střely rentgenovým zářením, které odhalí případné dutiny uvnitř střely, jež by mohly nepříznivě ovlivnit bojové použití munice.

Jedná se o jednu z posledních kontrol kvality, kterou prochází dělostřelecká munice.

Poté bude část střel odeslána do města Yuma v Arizoně, kde budou odpáleny z houfnic na zkušebním polygonu. Pokud budou testy úspěšné, budou zbývající desítky tisíc nábojů z této měsíční dávky schváleny k použití.

Zdroj: censor.net, grid.news