Vylepšená zbraň Typhoon sestřelí dron na moři jedinou dávkou

Izraelská společnost Rafael Advanced Defense Systems představila nové video, v němž demonstruje schopnosti boje proti dronům.

Třicetimilimetrová zbraň Typhoon Mk-30c a 25mm varianta Typhoon jsou ve výzbroji několika námořních sil po celém světě, včetně amerického námořnictva. Ale právě nová schopnost boje proti dronům rozšiřuje typy misí, které může zbraň plnit, jak píše server DefenseNews.

Systém nabízí operátorovi korekci palby, která může minimalizovat počet střel potřebných k sestřelení bezpilotního letounu. Systém střílí dávkami po 10 nábojích a společnost uvádí, že k sestřelení bezpilotního letounu stačí jedna nebo dvě dávky.

RCWS TYPHOON pro boj s bezpilotními letouny na moři

Společnost uvedla, že: „problémem jsou skupiny dronů, které musí ozbrojené síly řešit jeden po druhém a rychle. Zvýšili jsme proto zásobník z 200 na 400 nábojů, aby se nemusel nabíjet příliš často. Tato schopnost je funkční a společnost ji nabízí zákazníkům jako upgrade stávajících systémů. Její dosah je přibližně 3 kilometry.

Společnost Rafael se rovněž zaměřuje na svůj raketový systém šesté generace Spike NLOS, který představila v loňském roce a zákazníci jej nyní mohou instalovat na lodě.

Společnost uvedla, že verze šesté generace s doletem 32 kilometrů může současně útočit na jeden nebo různé cíle čtyřmi střelami a může provést předání sledování z plavidla jinému operátorovi, aby převzal kontrolu nad cílem. Systém má také automatické rozpoznávání cílů – předem vloženou knihovnu cílů – a automaticky vyhledává správný cíl.

Společnost uvádí, že systém Spike NLOS je v provozu v různých námořnictvech po celém světě a je kompatibilní s řadou bojových hlavic a že její systémy řady SPIKE byly dosud prodány do 39 zemí, včetně 19 zemí NATO.

Zdroj: defensenews.com, rafael.co.il, redakce