VIDEO: Unikátní sovětský monster tank navržený tak, aby přežil jaderný výbuch, se probudil zpět k životu

Vývoj během studené války vyprovokoval závod o stavbu těch největších a nejtěžších tanků, které by prorazily nepřátelské obranné linie a opevnění. Mezi těžkými tanky této éry byl pozoruhodný Objekt 279 vyvinutý Sovětským svazem, píše web The Drive.  

Zatímco toto 66tunové monstrum s bizarním tvarem trupu a čtyřmi sadami pásů se nikdy nedostalo do výroby, prototyp je v Rusku opět funkční. Video z Muzea tanků Kubinka nedaleko Moskvy ukazuje, že práce na návratu Objektu 279 do provozního stavu byla úspěšná. Podrobnosti o restaurátorských pracích a o tom, jak dlouho trvaly, jsou prozatím neznámé, ale vynaložené úsilí se týkalo jak motoru a podvozku, tak i trupu a věže, které byly částečně natřeny červeným základním nátěrem před pravděpodobným dokončením. Většina zdrojů uvádí, že se jedná o jediný přeživší tank Object 279 kdekoli na světě.

Objekt 279, jehož vývoj začal v leningradském Kirovově závodě v roce 1957, měl ještě tvrdší hlavní výzbroj ve tvaru 130mm pušky M-65 a 24 nábojů. Poloautomatický nabíjecí systém poskytoval rychlost střelby pět až sedm ran za minutu. Zbraň byla vybavena stabilizačním systémem pro přesnou střelbu za pohybu a byla spojena s optickým dálkoměrem, automatickým naváděcím systémem a nočním zaměřovačem s infračerveným světlometem. Funkce, jako jsou tyto, byly v té době nejmodernější. Vedle hlavního děla byl také 14,5 mm těžký kulomet.

Kromě děla, od kterého se očekávalo, že zajistí dominanci na bojišti, byl radikální i celkový design tanku. Těžké tanky byly tradičně těžkopádná vozidla, která se nejlépe hodila do rovinatého terénu. Objekt 279 byl však optimalizován pro rychlejší pohyb po nerovném terénu, k čemuž mu napomáhaly jeho čtyři sady pásů, víceméně rovnoměrně rozmístěné pod trupem a kombinované tak, aby fungovaly jako dvojice na každé straně. Samotné pásy byly namontovány na podélných dutých nosnících, které také obsahovaly palivo pro motor. Výsledek zjevně umožnil sovětskému vozidlu pohybovat se bez potíží po bažinaté, měkké půdě a dokonce i přes pařezy stromů. Údajně dokázal překonat i řadu protitankových překážek, včetně takzvaných českých ježků.

Objekt 279, poháněný 16válcovým dieselovým motorem o výkonu 1000 koní, byl schopen vyvinout maximální rychlost 54 km/h a dojezd na jedno natankování byl 460 km. Byl dobře chráněn, s maximální tloušťkou pancíře kolem 31 cm. Očekávalo se také, že díky nekonvenčnímu tvaru trupu bude tank mnohem méně náchylný k převrácení při jaderném výbuchu.

Postaveny byly pouze tři, i kdyby sovětské vedení pokračovalo v podpoře vývoje těžkých tanků, je možné, že problémy, které se objevily při jeho raném vývoji, by se stejně ukázaly jako nepřekonatelné. Prototyp údajně trpěl horší obratností, než se očekávalo, vysokým stupněm složitosti, což ztěžovalo opravy v terénu, a problémy s podvozkem.

Zdroj: thedrive.com