Vesmírné monstrum chrlí do okolí energii o síle miliardy Sluncí
Astronomové zachytili ve vesmíru erupci nevídaných rozměrů. Způsobila ji magnetická hvězda, která ve zlomku sekundy vyšlehla energii srovnatelnou s miliardou Sluncí, uvedl server Live Science.
Tento typ neutronové hvězdy, která je známá jako magnetar, se vyznačuje mimořádně silným magnetickým polem. Přestože magnetary mohou být tisíckrát jasnější než naše Slunce, jejich erupce jsou tak krátké a nepředvídatelné, že je pro astrofyziky náročné je zaznamenat a studovat.
Španělským vědcům se však nedávno podařilo jeden z takových výbojů zachytit. Zjistili, že vzdálený magnetar uvolnil tolik energie, kolik naše Slunce vyprodukuje za 100 tisíc let, a to za pouhou desetinu sekundy.
Magnetická hvězda, která krátkou erupci způsobila, se nachází v galaxii Sochař, vzdálené od Země asi 13 milionů světelných let, a je “skutečným kosmickým monstrem”, uvedli ve své zprávě astronomové. Popisovaná obří erupce byla detekována 15. dubna 2020 na Mezinárodní vesmírné stanici.
Magnetary jsou neutronové hvězdy s magnetickým polem, které je tisíckrátkrát silnější než magnetické pole ostatních neutronových hvězd a silnější než jakýkoli jiný magnetický objekt ve vesmíru.
Z přibližně tří tisíc známých neutronových hvězd bylo identifikováno pouze asi 30 magnetarů a toto je dosud nejvzdálenější detekovaná erupce magnetaru. Vědci předpokládají, že erupce, jako byla tato, mohou být způsobeny tzv. hvězdotřesením, které narušuje pružné vnější vrstvy magnetarů, a toto vzácné pozorování by podle studie mohlo vědcům pomoci odhalit napětí, které způsobuje energetické výboje magnetarů.
Zdroj: LiveScience.com