Vědec tvrdí, že lidé téměř jistě vyhynou

Naše dny na Zemi jsou možná sečteny. Do konce tohoto století by totiž celosvětová populace mohla začít nevyhnutelně klesat, tvrdí paleontolog Henry Gee a neostýchá se použít slovo „vymírání“, napsal web Futurism.

„Mám podezření, že lidská populace je nastavena nejen na zmenšování, ale na kolaps, a to brzy,“ napsal. Jako důvod katastrofy Gee uvádí nedostatek genetické variability, klesající porodnost, znečištění a stres způsobený životem v přelidněných městech.

„Nejzákeřnější hrozbou pro lidstvo je něco, čemu se říká ‚dluh vymírání‘,“ vysvětlil Gee. „V průběhu vývoje každého druhu, i toho, který se zdá být prosperující, nastane okamžik, kdy bude vymírání nevyhnutelné, ať už udělá cokoli, aby ho odvrátil.“

„Nejvíce ohroženy jsou ty druhy, které ovládají určité části biotopů na úkor jiných, které mají tendenci migrovat jinam, a proto se více rozptýlí,“ vyslovil Gee domněnku. „Lidé zabírají víceméně celou planetu a díky tomu, že sekvestrujeme velký klín produktivity této celoplanetární části biotopu, jsme v ní dominantní.“

Lidstvo, jako mrtvý druh

Jinými slovy, naše činy nás nakonec dostihnou. To znamená, že lidstvo už je možná „chodící mrtvý druh“, tvrdí Gee. Podle vědce je mnohem pravděpodobnější, že se naše populace zhroutí, nikoliv jen sníží. „Příznaky už jsou tu pro ty, kteří jsou ochotni je vidět,“ napsal Gee. „Skutečnou otázkou je, jak rychle.“

Zdroj: futurism.com