Vědci vytvořili specializovaný dron, který dokáže autonomně přistávat na větvích a sbírat DNA ze stromů

Tento specializovaný dron vyvinutý výzkumníky z ETH Zurich a švýcarského federálního výzkumného institutu WSL sbírá DNA ze stromů, jak uvádí ETH Zurich na svém webu.

Díky lepicím proužkům dokáže autonomně přistávat na větvích stromů a sbírat DNA. Když dron přistane na větvi, materiál z větve se na tyto proužky přilepí a DNA se pak extrahuje v laboratoři. Zatím otestovali dron na sedmi druzích stromů a objevili DNA 21 různých skupin organismů, včetně ptáků, savců a hmyzu. Dále plánují vylepšit dron tak, aby během 24 hodin odhalil co nejvíce různých druhů na 1 km² deštného pralesa v Singapuru. Problém deštného pralesa spočívá v tom, že častý déšť smývá eDNA z povrchu, zatímco vítr a mraky ztěžují provoz dronu.

„Přistání na větvích vyžaduje složité ovládání. Zde máme výhodu, že víme, které druhy se zde vyskytují, což nám pomůže lépe posoudit, jak důkladně se nám touto technikou daří zachytit všechny stopy eDNA, nebo zda nám něco neuniklo,“ řekl Stefano Mintchev, profesor environmentální robotiky na ETH Zurich a WSL.

Zdroj: ethz.ch, redakce