Vědci vytvořili plastová brčka z bramborového škrobu. Možná nahradí ty papírové

Vědci v Koreji vytvořili plastová brčka vytvořená z bioplastu na bázi bramborového škrobu a kyseliny citronové. Bioplasty ale nemusí být nutně řešením našeho problému s odpadem, jak píše web Gizmodo.

Zatímco válka proti plastovým brčkům pokračuje, vědci v Koreji vytvořili bioplastovou alternativu, která je vyrobena z bramborového škrobu a kyseliny citronové. V článku publikovaném v časopise ACS Omega tým uvádí, že tato nová brčka jsou pevnější než plastová a odolnější než papír.

K vytvoření brček vědci pod vedením Dickense O. Agumby z univerzity Inha v Koreji zkombinovali bramborový škrob a lignin – polymer, který se nachází ve stěnách rostlinných buněk – spolu s polyvinylalkoholem a vytvořili kaši. Agumba a jeho kolegové pak kaši rozetřeli na skleněný povrch, aby vyschla, a poté ji pomocí teflonové tyče srolovali do tvaru slámy a vytvrdili v peci. Fólie se dokázala na okrajích sama utěsnit a vytvořit slámu.

Tradiční plastová brčka jsou jen špičkou ledovce narůstajícího světového problému s plasty. Vše, co můžeme vymyslet, abychom se zbavili závislosti na plastech, je pravděpodobně dobrá věc. Všichni však známe ten nepříjemný pocit, když se papírové brčko rozpustí do pěti minut po vložení do ledové kávy. Nalezení způsobu, jak vytvořit brčko méně škodlivé pro životní prostředí, které není vyrobeno z ropy a plynu a které se nerozmočí, by mohlo být skutečnou změnou. „Funkčnost brček a fólií předčila papírová a plastová brčka, což z nich činí kvintesenciální kandidáty na zcela přírodní udržitelný rozvoj,“ napsali Agumba a jeho spolupracovníci ve svém článku.

Při testování bioplastových brček tým zjistil, že v horké vodě zůstávají tuhá po dobu až 24 hodin. Aby otestovali biologickou rozložitelnost brček, nechali Agumba a jeho spolupracovníci škrobové a tradiční plastové brčko na dvou různých místech, na půdě a ve větvích stromu, a zjistili, že zatímco tradiční plastové brčko zůstalo po dvou měsících beze změny, škrobové brčko vykazovalo známky rozkladu.

Vzhledem k tomu, že bioplast byl vytvořen ve formě listu, výzkumníci tvrdí, že tato metoda umožňuje vyrábět brčka různých délek a tlouštěk pro různé způsoby pití. Tým tvrdí, že lignin a bramborový škrob jsou také levnější než celulóza, ze které se vyrábějí jiná brčka, což znamená, že tato brčka by mohla být levnější než jiné plastové alternativy na trhu.

Zdroj: Gizmodo, ACS Omega