Vědci vědí, jak odstranit miliardu tun CO2 ročně. Chtějí hnojit oceány železem
Změna klimatu nutí stále více vlád a organizací zabývat se tím, jak snížit množství znečištění, které se každoročně dostává do atmosféry. Zavedení předpisů, jako je Fit for 55, umožní dlouhodobý odklon od fosilních paliv. Vědci našli nový způsob boje proti CO2, a to přidáním železa do oceánů, které urychlí růst fytoplanktonu, píše portál InterestingEngineering.
Fytoplankton je schopen pohlcovat oxid uhličitý (využívá ho při fotosyntéze, stejně jako suchozemské rostliny) a je také zodpovědný za produkci kyslíku – na Zemi produkuje přibližně 50 % tohoto plynu.
Podle Kena Buesselera, mořského radiochemika z výzkumné laboratoře Woods Hole Oceanographic Institution, lze růst fytoplanktonu urychlit právě pomocí železa. Spolu s týmem vědců zjistil, že přidáním i malého množství v určité oblasti se výrazně zvýšila schopnost oceánu absorbovat CO2. A to vše bez použití hnojiv nebo jiných chemikálií škodlivých pro životní prostředí.
Přestože samotná myšlenka zní zajímavě, před 20 lety, kdy Buesseler a jeho tým prezentovali své poznatky o železe a fytoplanktonu, nevzbudila tato myšlenka u vědecké komunity velký zájem. V současné době, kdy si veřejnost více uvědomuje klimatickou krizi, však iniciativa výzkumníků získala na popularitě.
V roce 2021 se Buesseler stal členem Národní akademie věd, inženýrství a medicíny, americké neziskové organizace, která se zabývá přizpůsobováním vědeckých řešení pro potřeby společnosti, a opět představil svůj výzkum ve zvláštní zprávě o tom, jak bojovat proti změně klimatu. Tam poznamenává, že realizace jeho koncepce by byla relativně levná – rybářské lodě by dodávaly železo do konkrétních oblastí (těch, kde nedostatek dané látky ovlivňuje množství fytoplanktonu).
Podle Buesselera by železo začalo působit již po 24 hodinách a ročně by se mu podařilo odstranit z atmosféry Země přibližně jednu miliardu tun CO2. Vědec zároveň dodává, že je dále důležité odklonit se od průmyslových odvětví nebo systémů, které využívají fosilní paliva, ale říká:
„I kdybychom dekarbonizovali naše ekonomiky, stále je třeba z atmosféry odstranit přibližně 20 miliard tun oxidu uhličitého, abychom se přiblížili cílům Pařížské dohody.“ (omezení globálního oteplování výrazně pod dva stupně Celsia a nakonec na 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předindustriální érou – pozn. red.).
Zatím se neví, zda a kdy bude myšlenka hnojení oceánů železem realizována, a sám výzkumník zdůrazňuje, že přidávání této látky nebude mít negativní vliv na místní ekosystém. Dalším způsobem, jak bojovat proti znečištění, je upustit od tradičních způsobů vytápění a používat tepelná čerpadla.
Zdroj: InterestingEngineering