Vědci tvrdí, že váleční roboti s umělou inteligencí budou brzy umět sami spustit světovou válku

Experti se obávají, že závody supervelmocí ve vývoji inteligentních zabijáckých robotů by mohly vyhladit lidstvo, napsal web New York Post.

Varování o soudném dni přichází poté, co se na konferenci OSN nepodařilo odsouhlasit zákaz „válečných Terminátorů“, které vyvíjejí Čína, Rusko a USA. Velmoci investují miliardy do vytvoření pokročilých zbraní s umělou inteligencí, které dokážou sami udeřit na cíle bez lidského zásahu.

Odborníci varují, že vývoj vyspělých autonomních zbraní postupuje tak rychle, že si vlády ani neuvědomují nebezpečí, které lidstvu hrozí. Říká se, že stroje, které se rozhodují samy, jsou náchylné k nepředvídatelným chybám. Způsobují je kódy zvané algoritmy, kterým často ani počítačoví programátoři sami nerozumí. Pokud budou zbraně s umělou inteligencí v budoucnu vyzbrojené biologickými, chemickými nebo dokonce jadernými hlavicemi, výsledkem by mohl být neúmyslný Armageddon.

„Dnes žijeme ve světě, kde se chybám algoritmů nevyhneme, což mohou potvrdit ze své zkušenosti i ​​technologičtí giganti jako je Amazon či Google,“ varuje profesor James Dawes z americké Macalester College.

Technologie se vyvíjí mnohem rychleji než vojensko-politické diskuze, které standardně nikam nevedou. Supervelmoci totiž argumentují tím, že pokračovat ve vývoji zabijáckých robotů musí, protože se nechtějí dostat do „strategické nevýhody“.

Po celém světě je přitom už rozmístěné děsivé množství „zabijáckých robotů“. Severní Korea má v demilitarizované zóně s jižním sousedem samopalné kulomety. Nejméně 14 zemí vlastní sebevražedné bezpilotní letouny. Izrael se chlubí jedním z nejdokonalejších strojů, ničivým bezpilotního útočným letadlem Harop, které už použil k lovu teroristů Hamásu.

Rusko stále zdokonaluje novou „neviditelnou“ stíhačku Checkmate, která se díky umělé inteligenci už brzy obejde bez pilota. Čína nasazuje robotické ponorky bez posádky určené k ničení nepřátelských lodí a z nákladních aut vypouští celé roje „chytrých“ bitevních dronů. Bez posádky brzy vypluje i její plně robotická válečná loď vyzbrojená raketami a torpédy.

Všechny tyto stroje na zabíjení lze naprogramovat tak, aby si sami našly cíle a zaútočily na ně. Někdy k tomu nebudou potřebovat ani souhlas lidí. Budou se samy potulovat celé hodiny nebo dny a hledat nepřítele, kterého pak zlikvidují. Opět bez souhlasu lidí.

Roboti komunikují mezi sebou. Experti tvrdí, že přední armády si dělají legraci pokud věří, že je budou mít v budoucnu stoprocentně pod kontrolou. Americký Pentagon dokonce loni prohlásil, že jednoho dne už nebudou velet misím lidé, ale počítače, protože dokážou rychleji komunikovat s roboty. Válka strojů může začít.

Zdroj: New York Post