USA ani Rusko nechtějí omezit vývoj robotů určených k zabíjení. Profesor varuje před ničivými důsledky pro lidstvo

Odborníci se obávají, že předhánění velmocí ve výrobě robotů určených k zabíjení by mohlo způsobit katastrofu. Varování před zkázou přichází poté, co se na konferenci OSN nepodařilo dohodnout zákaz „robotů-zabijáků“, které vyvíjejí Čína, Rusko a USA, uvedl deník New York Post.

Hlavní mocnosti investují miliardy do vytvoření pokročilých zbraní s umělou inteligencí, které mohou lovit a zasahovat cíle bez jakéhokoli zásahu řídicích jednotek. V loňském roce zabil dron kamikadze turecké výroby lidské cíle v Lybii. Jedná se o první případ smrti, kterou provedl robot s umělou inteligencí, kterého aktivně neovládal člověk.

Po celém světě již byla rozmístěna děsivá řada zbraní s umělou inteligencí. Nejméně 14 zemí má vražedné bezpilotní letouny s umělou inteligencí.

Mezi ruské smrtící robotické zbraně patří nová neviditelná stíhačka Checkmate, která kombinuje systémy umělé inteligence s lidským pilotem. Čína se chlubí svými robotickými ponorkami určenými k autonomnímu sledování a ničení nepřátelských lodí. Spojené státy v reakci zahájily zkoušky zahrnující velké množství bezpilotních letounů a pozemních vozidel, která mají sami operátoři problém ovládat.

Americké letectvo také zkoumá, jak by umělá inteligence mohla pomoci nebo dokonce nahradit lidské piloty stíhaček.

Odborníci varují, že technologie se vyvíjí tak rychle, že vlády a společnosti řádně nezvážily nebezpečí. Stroje, které se samy rozhodují, jsou podle nich náchylné k nepředvídatelným a rychle se šířícím chybám. „Takové nevyhnutelné technické chyby, které trápí i technologické giganty jako jsou Amazon a Google, mohou nyní vést k likvidaci celých měst,“ varuje profesor James Dawes z vysoké školy Macalester College.

Pokud budou v budoucnu zbraně umělé inteligence vyzbrojeny biologickými, chemickými nebo dokonce jadernými hlavicemi, výsledkem by mohl být nechtěný Armagedon. „Svět by neměl opakovat katastrofální chyby závodů v jaderném zbrojení, neměl by usnout na vavřínech a vstoupit do dystopie,“ dodal Dawes.

Rostoucí seznam zemí včetně Francie a Německa podporuje omezení některých automatických zbraní včetně těch, které jsou zaměřeny na lidi. Čína uvedla, že podporuje úzký soubor omezení. Ale ostatní země, včetně USA, Ruska, Indie, Spojeného království a Austrálie, se zákazu brání s tím, že pokračování ve vývoji robotů zabijáků je nezbytné, aby se zabránilo strategické nevýhodě.

Zdroj: nypost.com