Umělá inteligence v podobě digitálního Ježíše radí při hraní her nebo rozchodech

Stovky uživatelů Twitche nyní chatují online s umělou inteligencí, která se vydává za Ježíše, a žádají o radu. Digitální Ježíš, který je zobrazen jako vousatý muž stojící před rozmazaným zářícím světlem, jemně gestikuluje a mluví klidným mužským hlasem, přičemž jeho ústa se pohybují v rytmu jeho slov. Radí při hraní her nebo rozchodech. Umělá inteligence, která je k dispozici 24 hodin denně v živém vysílání, sdílí své názory na všechny možné druhy otázek – od hloupých až po hluboce existenciální.

Chatbota vytvořila koncem března skupina The Singularity Group, neformální tým dobrovolníků sdružující aktivisty, kteří tvrdí, že jejich cílem je využívat technologické inovace k dobročinným účelům. S využitím umělé inteligence k budování náboženských komunit začali v poslední době experimentovat i další. Zrovna nedávno vedl chatbot poháněný umělou inteligencí vytvořený pomocí ChatGPT bohoslužbu v Německu.

Podle Reese Leysena, spoluzakladatele The Singularity Group, se mnohé z největších technologických korporací předhánějí v maximalizaci komerčního potenciálu AI a spěch za uspokojením spotřebitelů a akcionářů může vést k nebezpečným nebo jinak pochybným výsledkům. Například společnost Microsoft se zavázala vylepšit svůj Bing Chat poháněný umělou inteligencí poté, co chatbot začal poskytovat stále agresivnější odpovědi. Leysen uvedl, že cílem jeho týmu je jednoho dne vytvořit umělou obecnou inteligenci, která dokáže „uvažovat“, což jazykové modely jako ChatGPT nebo Bing Chat nedokážou.

AI Jesus, který demonstruje schopnost pamatovat si předchozí interakce s uživateli, je pokusem ukázat pokrok skupiny na cestě k tomuto cíli. Leysen neupřesnil, jak jeho tým chatbota, který je postaven na ChatGPT-4 a generátoru převodu textu na hlas PlayHT, trénoval. Ačkoli se uživatelé často snaží umělou inteligenci provokovat kontroverzními otázkami, AI Jesus má tendenci přesměrovat svou odpověď na obecné prohlášení zdůrazňující „lásku, porozumění a soucit“, kdykoli jsou pochybnosti.

Zdroj: NBC News, redakce