Umělá inteligence pomůže k zajištění bezpečnosti při olympijských hrách v Paříži 2024

Francie tento týden vyzkoušela technologii video dohledu založenou na umělé inteligenci na koncertě skupiny Depeche Mode, která bude nasazena během olympijských her, a označila ji za úspěšnou.

Francouzské právní předpisy přijaté v roce 2023 umožňují po zkušební dobu pokrývající olympijské hry používat videodohled s umělou inteligencí k odhalování neobvyklých událostí nebo lidského chování při velkých akcích, píše portál US News. Tato technologie mohla být klíčová pro zmaření útoku, jako byl bombový útok na olympijských hrách v Atlantě v roce 1996 nebo útok kamionem v Nice v roce 2016.

Sledování pomocí AI

Čtyři společnosti – Videtics, Orange Business, ChapsVision a Wintics – vyvinuly software s umělou inteligencí, který pomocí algoritmů analyzuje videostreamy pocházející ze stávajících kamerových systémů a pomáhá tak identifikovat potenciální hrozby na veřejných prostranstvích.

Algoritmy jsou vyškoleny k detekci předem určených událostí a abnormálního chování a podle toho odesílají výstrahy. Lidé pak rozhodují, zda je upozornění skutečné a zda na něj mají reagovat. Zákon umožňuje upozorňovat na osm různých událostí, které zahrnují: návaly davu, neobvykle husté davy lidí, opuštěné předměty, přítomnost nebo použití zbraní, osobu na zemi, vypuknutí požáru, porušení pravidel o směru dopravy.

V rámci těchto kategorií lze ručně nastavit specifické prahové hodnoty (počet osob, typ vozidla, čas atd.) pro každou jednotlivou událost, místo nebo hrozbu.

Umělou inteligenci využijí bezpečnostní složky

Policie, hasiči, bezpečnostní agenti ve veřejné dopravě, ti všichni budou mít přístup k dohledu poháněnému umělou inteligencí. Software vyvinutý společností Wintics a testovaný na koncertě Depeche Mode bude nasazen v pařížském regionu a ve veřejné dopravě.

Zdroj: US News