Ukrajinci sestřelili ruský vrtulník Mi-28 britskou střelou Starstreak. Video obletělo celý svět. Jaké má střela specifikace?
Během války na Ukrajině již byla sestřelena řada ruských vrtulníků Mi-28, ale nedávné zničení jednoho takového vrtulníku v Luhanské oblasti je výjimečným případem. Zdá se totiž, že Ukrajinci k jeho sestřelení použili nedávno dodaný britský komplet Starstreak, píše server The Aviationist.
Vrtulník byl zasažen do ocasního nosníku zřejmě kinetickou střelou (o čemž svědčí absence exploze) a po raketovém motoru nezůstala žádná viditelná šmouha. Později zveřejněné záběry rovněž neukázaly žádné trosky v ocasním rameni, což poukazuje na použití systému Starstreak se třemi wolframovými penetrátory, které ničí cíl kinetickou energií.
Oproti tomu klasické systémy jako Lightning, Strila nebo FIM-92 Stinger používají tříštivou hlavici, která vybuchuje v blízkosti cíle, jak je vidět na záběrech níže.
Systém Starstreak – bič na ruské letectvo
Systémy Starstreak, které byly britské armádě představeny v roce 1997, navrhla společnost Thales Air Defence a jedná se o komplety třídy MANPADS krátkého dosahu. Lze je odpalovat z ramene, skládací základny nebo odpalovacího zařízení na vozidlech.
Systém je schopen zasáhnout cíle vzdálené až 7 km a operovat ve výšce až 5 km. Zajímavé je, že navádění zajišťuje laser pomocí primárního paprsku. Má své výhody i nevýhody. Mezi ty první patří necitlivost na systémy elektronického boje nebo systémy sebeobrany, které používají například tepelné pasti zvané světlice nebo mnohem pokročilejší DIRCM.
Foto: Thales Air Defence
Je to také levný systém, ale na druhou stranu musí střelec navádět vystřelený projektil na cíl, dokud ho nezasáhne, čímž se vystavuje protiútoku. Je však třeba poznamenat, že společnost Thales Air Defence zde minimalizovala riziko, protože maximální rychlost střel je Mach 3,5, tedy téměř 1194 m/s. Pro srovnání stojí za zmínku, že klasické protiletadlové střely této kategorie dosahují maximálně rychlosti 2,5 Machu (851 m/s). Vyšší rychlost ponechává cíli méně času na reakci.
Kromě Velké Británie byly soupravy Starstreak nasazeny také v Jihoafrické republice, Malajsii, Thajsku a Indonésii. Je docela možné, že úspěch ve válce na Ukrajině povede k novým zakázkám z jiných zemí. Zejména proto, že po rozpadu východního bloku mnoho zemí zanedbalo protivzdušnou obranu kvůli nízkému riziku konvenčních válek. Jedná se o jeden z mála moderních protiletadlových systémů, které jsou k dispozici jako hotové.
Zdroj: theaviationist.com