Ukrajinci sáhli po neobvyklých australských dronech kamikadze. Jsou vyrobeny z kartonu, což z nich dělá efektivní zbraň

Ukrajinský vojenský web Militarny upozornil na fotografie, které byly zveřejněny ruskou armádou. Je na nich zachycen transportní dron firmy SYPAQ přeměněný na bezpilotní letoun typu kamikadze, který používají Ukrajinci. Jde o první zdokumentované potvrzení použití těchto bezpilotních letounů k úderným účelům.

Drony Corvo Precision Payload Delivery (PPDS) jsou bezpilotní letouny na jedno použití, které Ukrajina získala od Austrálie. Řešení vyvinuté společností SYPAQ se skládá především z lepenky. Použití této suroviny z něj zároveň činí levný dron vhodný pro různé účely.

Ukrajinské ozbrojené síly dosud používaly PPDS mimo jiné k přepravě munice, přídělů potravin nebo léků na těžko přístupná místa. Zařízení se také přidáním několika dalších komponentů mění na takzvané kamikadze drony.

Bezpilotní dron, který ukázala ruská média, byl vyzbrojen směrovou tříštivou protipěchotní minou MON-50 a na jeho křídle byl namontován rádiová rozbuška VP-2a. Není známo, zda úpravy, které na něm byly provedeny, zahrnovaly přidání zaměřovacích systémů nebo kamery.

Mina MON-50 váží 2 kg, je asi 15 cm vysoká, 6,2 cm široká a 22 cm dlouhá, takže by ji bylo možné bez větších problémů spojit s dronem PPDS a vytvořit z ní smrtící zbraň. Zejména proto, že MON-50 umožňuje odpálit cíle vzdálené až 50 metrů a ve výšce až 4 metry, jak píše web CAT UXO.

Samotné zařízení unese užitečné zatížení do 3 nebo až 5 kg, v závislosti na zvolené variantě. Dron je schopen zůstat ve vzduchu 1 až 3 hodiny a překonat vzdálenost 40 až 120 km. Významnou výhodou tohoto řešení je použitý konstrukční materiál. Dron byl vytvořen z lepenky napuštěné voskem. Díky tomuto řešení je efektivní i za deštivých dnů a při vysoké vlhkosti vzduchu.

Karton je také levný konstrukční materiál, a proto se o dronech PPDS vyzbrojených výbušninami často říká, že jsou to nejlevnější ukrajinské kamikadze drony. Podle webu Popular Mechanics je jednotková cena takového dronu v přepočtu 14 až 70 tisíc korun. Odborníci se také domnívají, že lepenka je mnohem hůře zjistitelná radarem než materiály tradičně používané ke stavbě bezpilotních letounů.

Zdroj: Militarny; CAT UXO; Popular Mechanics