Ukrajinci mají ambiciózní plány. Černobyl se má stát symbolem čisté energie. Mohl by se proměnit v jednu z největších větrných elektráren v Evropě

Ukrajina chce proměnit Černobyl v jednu z největších větrných elektráren v Evropě, informuje server IFL Science. Podle prvních analýz má vyloučená zóna potenciál vytvořit 1 000 megawattů (MW) větrné energie, což by umožnilo zásobovat elektřinou přibližně 800 000 domácností v Kyjevě a okolí.

Černobyl se nechvalně proslavil havárií černobylské jaderné elektrárny, k níž došlo v noci z 25. na 26. dubna 1986 a jejíž následky byly strašlivé a navíc jsou patrné dodnes. Areál bývalé jaderné elektrárny obklopuje uzavřená zóna o rozloze 2 600 km2 , která je kvůli radioaktivnímu zamoření z velké části zbavena lidské činnosti. Brzy se však neslavný symbol velké ekologické katastrofy změní v symbol čisté energie.

V Černobylu vyroste větrná farma

V září 2023 podepsali zástupci ukrajinské vlády, provozovatele přenosové soustavy Ukrenergo a společnosti NOTUS Energy dohodu o studiu perspektiv rozvoje větrné energetiky ve vyloučené zóně Černobylu. Její součástí je mimo jiné zjištění stavu stávající síťové infrastruktury a vytipování potenciálně vhodných oblastí na základě radiačního posouzení a provedení posouzení vlivu na životní prostředí.

Větrná farma této velikosti by významně přispěla k rozvoji obnovitelných zdrojů energie na Ukrajině a posílila nezávislost a decentralizaci dodávek energie na Ukrajině, sdělil ředitel společnosti NOTUS energo Ukraine LLC, ukrajinské rozvojové společnosti skupiny NOTUS Energy Group.

Tisková zpráva společnosti NOTUS energy upozornila na několik důvodů, proč by umístění takového zařízení v Černobylu bylo výhodné:

Kyjev je od Černobylu vzdálen přibližně 150 kilometrů a modernizace infrastruktury staré elektrárny by umožnila dodávat elektřinu přímo do metropole.

Výstavba a provoz větrné elektrárny umožní využití v současnosti opuštěné vyloučené zóny.

Černobylská vyloučená zóna je vylidněná, a proto je tato oblast ze sociálního a ekologického hlediska málo konfliktní.

Předběžné analýzy společnosti Notus Energy ukazují, že větrná farma ve vyloučené zóně Černobylu by mohla vyrábět 1 000 megawattů větrné energie, což by stačilo k zásobování elektřinou přibližně 800 000 domácností v Kyjevě a okolí. Ukrajina by tak měla šanci zvýšit svou energetickou nezávislost. Pokud se záměr uskuteční, mohl by náš soused získat jednu z největších vnitrozemských větrných elektráren v Evropě.

Zdroj: redakce, iflscience.com