Ukrajina má nového hrdinu. Říkají mu „Kapitán HIMARS“

Ve Spojených státech mají Kapitána Ameriku a na Ukrajině se hrdinou stává „Kapitán HIMARS“. Ve videu, které zveřejnilo ukrajinské ministerstvo obrany na Twitteru, adresuje Rusům důležitý vzkaz, jak uvádí server Newsweek. Připomínáme, co je systém HIMARS a proč si získal uznání ukrajinských vojáků.

Na videu je vidět maskovaný voják se speciálně upraveným hlasem, který se vydává za „Kapitána HIMARS“. Oslovuje ruské vojáky: „Jsem vaše šance vrátit se domů živý. Dejte mi souřadnice míst, kde jsou soustředěna obrněná vozidla, velitelství a zbraně. Pak nebudu útočit na vaše pozice. Zničím pouze tanky, dělostřelectvo, dělostřelecké granáty a palivo. Pak vás během útoku nikdo nepošle na jatka. Takto můžete zachránit svůj život a životy svých přátel.“ Záběry končí několika výstřely.

Ukrajina má svého „Kapitána HIMARS“

Název „hrdiny“ odkazuje na americký raketový systém M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System), který je díky svým schopnostem často označován jako „bůh války“. Někdy je také označován jako „postrach Rusů“, což vysvětluje použití motivu HIMARS na záběrech ukrajinského ministerstva obrany.

M142 HIMARS je odlehčenou verzí amerického raketového systému M270 MLRS, který v roce 1996 vyvinula společnost Lockheed Martin. Jeho hlavním úkolem je bojovat proti nepřátelskému dělostřelectvu, pěchotě, lehkým obrněným transportérům nebo podporovat zásobování a soustřeďování vojsk. Lze tedy říci, že se jedná o zbraň s velmi širokým uplatněním.

Hlavní výhodou systému HIMARS je jeho mobilita. Odpalovací zařízení, která jsou namontována na kolovém podvozku (pětitunový vojenský nákladní automobil FMTV 6×6), umožňují rychlý útok a rychlé stažení z obsazené pozice dříve, než ji nepřátelské síly mohou lokalizovat. Vozidlo pohání vznětový motor Caterpillar 3135 ATAAC o objemu 6,6 litru a výkonu 290 koní, může jet maximální rychlostí 95 km/h a jeho odhadovaný dojezd je přibližně 480 km, jak uvádí server Military Today.

Systém HIMARS dokáže pracovat s různou municí, včetně standardních raket MLRS ráže 227 mm a moderní řízené munice. Za zmínku stojí také rakety M30/M31, které byly vyvinuty speciálně pro toto odpalovací zařízení. Na cíl se navádějí mimo jiné pomocí GPS a jejich odhadovaný dosah je 30-70 km. Taktické rakety MGM-140 ATACMS (Army TACtical Missile System), což jsou přesně naváděné zbraně s dosahem od 25 do 300 km, lze rovněž kombinovat s odpalovacími zařízeními HIMARS.

Ukrajina má ve svém vybavení systémy HIMARS, které obdržela v rámci balíčků vojenské pomoci od Spojených států. Efektivně je využívá k útokům proti Putinově armádě. Není to tak dávno, co se na internetu objevily záběry ze silvestrovské noci, kdy kyjevské ozbrojené síly zasáhly ruské pozice pomocí amerických systémů HIMARS. Jak uvedl server Defence24, při tomto útoku v Makejevce v Donbasu zahynulo asi 400 ruských záložníků a asi 300 jich bylo zraněno.

Zdroj: redakce, newsweek.com, military-today.com