Ukrajina jde cestou České republiky. Chce pořídit švédské obrněnce CV90. Výhodou bude opravárenská základna v našich končinách

Ukrajinci mají zájem pořídit 1000 bojových vozidel pěchoty rodiny CV90 a provozovat je společně se Slovenskem a Českou republikou. Vysvětlujeme pozadí podpisu deklarace o spolupráci a představení švédských bojových vozidel CV90.

Podle serveru CZDefence podepsaly 15. června v Bruselu Ukrajina, Slovensko a Česká republika deklaraci o spolupráci při pořizování a provozu pásových bojových vozidel pěchoty.

Ukrajina, poučena válečnými zkušenostmi, ví, že je nutné mít opravárenskou základnu za svými hranicemi, proto není překvapivá vůle pořídit 1000 kusů vozidel CV90, které budou využívány i v Česku a na Slovensku.

Co chtějí Ukrajinci koupit?

Ukrajinci se již stihli seznámit s konstrukcí, neboť vozidlo CV-9040C darovalo Ukrajině Švédsko. Pokud však bude zájem o pořízení 1 000 kusů, je pravděpodobnější, že půjde o nejnovější variantu CV90 MkIV, která je vrcholem vývoje konstrukce z 90. let, jak uvádí web Military Today.

CV90 je těžké bojové vozidlo pěchoty o hmotnosti až 37 tun, pokud je vybaveno přídavným pancéřováním poskytujícím velmi dobrou ochranu. V tomto případě se jedná o všesměrovou ochranu vozidla úrovně VI podle normy STANAG 4569, která zajišťuje odolnost proti palbě i z automatických kanónů ráže 30 mm, přičemž přední část je schopna odolat ještě většímu množství střel.

K tomu je třeba připočíst systém aktivní ochrany LEDS-150 od společnosti Saab, který ničí přilétající protitankové řízené střely nebo protitankové granáty vystřelené z RPG-7 a podobných granátometů. Značnou hmotnost má na druhou stranu kompenzovat motor o výkonu 1 000 koní, který dokáže vozidlo CV90 rozjet na 70 km/h, což dokáže dostat osmičlenný výsadek tam, kam potřebuje.

Zajímavým aspektem je výzbroj, neboť výběr je vzhledem k velkému exportnímu úspěchu této konstrukce značný. Je totiž vybaven automatickými kanony ráže 30 mm, 35 mm nebo 40 mm, stejně jako protitankovými řízenými střelami z rodiny Saab RBS-56B BILL 2, Rafael Spike nebo probíhajícími testy s integrací evropského raketometu AKERON MP (dříve MMP) od MBDA.

Zdroj: redakce, czdefence.cz, military-today.com