TOP 3 zbraně nové éry, které se v ruské armádě objeví v roce 2022

Hypersonická raketa, tank čtvrté generace a modernizovaný MIG. To vše plánuje Děd Moroz (ruský Ježíšek) přinést ruským vojákům na Nový rok, píše server RBTH.

V roce 2018 podepsala ruská armáda s výrobci zbraní smlouvu na výrobu zbraní a vývoj hi-tech výzbroje do roku 2027 v hodnotě 300 miliard dolarů, v přepočtu asi 6,6 bilionu korun. Každý rok armáda dostává nová letadla, tanky, lodě, ponorky a rok 2022 nebude výjimkou.

Zde je seznam nejvýznamnějších akvizic armády Ruska v nadcházejícím roce.

Hypersonické rakety Kinžal

Především ruská armáda dostane stíhačky vyzbrojené hypersonickými raketami. To koncem listopadu 2021 prozradil generálporučík Andrej Judin, vrchní velitel ruského letectva. Letouny a rakety, o nichž generál hovořil, jsou stíhací letouny MiG-31 vyzbrojené hypersonickými raketami Kh-47M2 Kinžal (anglicky „Dagger“).

MiG-31 je stíhací letoun ze sovětské éry, který byl vybrán jako nosič nových zbraní. Právě toto letadlo bylo vybráno mezi ostatními, protože může startovat rychleji než ostatní a dosahovat větších výšek než ostatní stíhačky.

Průměrná výška letu MiGu-31 je 25 kilometrů. Z této výšky je stíhačka schopna zasáhnout pozemní a vzdušné cíle až do vzdálenosti 2 000 kilometrů. Hlavním rysem této střely je její rychlost a vzdálenost, ze které ji lze vystřelit. Zjednodušeně řečeno, žádný moderní ruský ani zahraniční systém protivzdušné obrany není schopen sestřelit cíle vzdálené 2 000 kilometrů.

Kinžal může zrychlit na rychlost Mach 10 (asi 12 240 km/h) a byla by nedotknutelná pro moderní protiraketové systémy. Aby protiraketa mohla sestřelit jinou raketu na obloze, musí být první rychlejší než druhá a zachytit ji na obloze na její letové trajektorii. Toho není žádný současný systém protivzdušné obrany schopen. Kinžal není jedinou hypersonickou střelou, která bude armádě dodána v roce 2022.

Hypersonická střela Zircon na moři

Koncem listopadu 2021 provedla ruská armáda úspěšné testy hypersonické střely na moři s názvem Zircon. Tentokrát flotila ověřila, nakolik je zbraň vhodná pro bitevní lodě (dříve byla testována pouze pro ponorky). Zkoušky byly natolik úspěšné, že vojenské velení objednalo nezveřejněný počet těchto střel pro své loďstvo. Od ledna 2022 tedy začnou ruské lodě dostávat tyto hypersonické střely. Nicméně přijetí pro ponorky se z neznámých důvodů odkládá na rok 2025.

Tyto zbraně mohou ke svým cílům doletět rychlostí 2,5 kilometru za sekundu (osminásobek rychlosti zvuku) a v příštím desetiletí budou představovat nový systém mimo dosah systémů protivzdušné obrany. Jednoduše řečeno, tyto rakety, vybavené nejsilnějšími hlavicemi, poskytnou svému tvůrci nový odstrašující prostředek, jakým jsou dodnes jaderné zbraně.

Zircon byl původně vytvořen jako protiopatření pro skupiny letadlových lodí, které se skládají až z deseti bitevních lodí. V současné době neexistuje přímá obdoba střel Zircon a Dagger. Důvod je prostý. Zahraniční armády začaly aktivně investovat do vývoje hypersonických technologií až poté, co Putin v roce 2018 oznámil, že Rusko tyto zbraně vytvořilo.

Navzdory téměř neomezeným rozpočtům (v roce 2022 plánují USA utratit na vývoj armády a nových zbraní přibližně 800 miliard dolarů) trvá vytvoření hypersonických raket roky.

Tanky T-14 Armata

V listopadu 2021 podepsala ruská armáda dohodu o vytvoření dalších 132 tanků T-14 Armata pro armádu. Tank T-14 Armata je považován za jediný existující tank čtvrté generace na světě. Jak poznamenávají odborníci, svými bojovými vlastnostmi drasticky převyšuje své zahraniční soupeře.

Má vlastnosti, které nemá žádný jiný tank. Je to například jediný tank s bezposádkovou věží a automatickým zaměřovacím systémem. Je to jediný tank s takzvaným systémem řízení taktického spojení, který dokáže koordinovat drony nad ním na obloze nebo posílat data a informace dělostřeleckým jednotkám a systémům protivzdušné obrany umístěným na bojišti.

Armata je také prvním stealth tankem s drasticky sníženou viditelností v infračerveném, magnetickém a rádiovém spektru a vyzbrojeným novou generací aktivních ochranných systémů Afganit. Nový pancíř je schopen zachytit protitankové střely a oslepit protitankové řízené střely pomocí kovového ochranného pláště.

Vozidlo má mnohem více funkcí, které nemá žádný jiný tank. V současné době jeho nejbližší obdobu vytváří francouzská společnost Nexter, která v současnosti pracuje na svém projektu „Main Ground Combat System“. Ta pouze oznámila, že již vytvořila tankový kanón s hladkým vývrtem, který překonává vlastnosti Armaty, ale zatím nepředvedla jeho schopnosti. Takže si budeme muset počkat, čeho bude francouzské vozidlo schopné.

Zdroj: rbth.com