Tohle je budoucnost. New Murabba je nejnovější megaprojekt Saúdské Arábie s holografickým světem

Nová Murabba, v níž budou žít statisíce obyvatel, je jedním z mnoha megaprojektů, které jsou součástí plánu Saúdská vize 2030.

Megaprojekt New Murabba, Saudská Arábie

Ve čtvrtek saúdský korunní princ Mohammad bin Salmán bin Abdulazíz představil plány na údajně největší výstavbu centra města na světě v Rijádu s názvem New Murabba, které se rozkládá na ploše více než sedmi kilometrů čtverečních, jak uvádí web Time Out Riyadh.

A to není ani zdaleka vše. Hlavní budovou Murabby bude obrovský, 400 metrů vysoký mrakodrap ve tvaru krychle zvaný Mukaab. Mukaab bude jednou z největších staveb – bude dost velký na to, aby se do něj vešlo 20 budov Empire State.

Virtuální technologie

Mukaab, inspirovaný architektonickým stylem Najdi, bude díky nejmodernější digitální a virtuální technologii s nejnovější holografií představovat úchvatný vizuální projekt, jak uvádí web Futurism. To znamená, že jeden den vás může přenést na Mars a druhý den do jiných kouzelných světů.


Aby toho nebylo málo, kostka bude zahrnovat věž na vrcholu spirálové základny. V této věži budou umístěny turistické atrakce, obytné a hotelové jednotky, komerční prostory a rekreační zařízení. Celá stavba bude nejvyšší budovou ve městě.

Nová Murabba, financovaná z prostředků Veřejného investičního fondu, je jedním z mnoha megaprojektů, které se v současné době v Saúdské Arábii realizují. Je součástí plánu Saúdská vize 2030, jehož cílem je diverzifikovat ekonomiku země.

Největší centrum na světě

Celý projekt se bude rozkládat na ploše 19 km2 na křižovatce silnic krále Salmána a krále Chálida severozápadně od Rijádu.

Projekt New Murabba, který má pojmout stovky tisíc obyvatel, bude zahrnovat více než 104 000 bytových jednotek, 9 000 hotelových pokojů a více než 980 000 m2 maloobchodních ploch, dále 1,4 milionu m2 kancelářských ploch, 620 000 m2 rekreačních objektů a 1,8 milionu m2 ploch určených pro společenské zařízení.

Tvrdí se, že projekt je postaven na konceptu udržitelnosti, se zelenými plochami a cyklostezkami, ale zatím není jasné, nakolik je architektura šetrná k životnímu prostředí.

Šokující je, že nová rozvojová společnost Murabba bude usilovat o vybudování největšího centra na světě v Rijádu do roku 2030, což není daleko.

Zdroj: redakce, timeoutriyadh.com, futurism.com