Tohle drtí ruské tanky. Jsou to specializované evropské střely, které samy vyhledají cíle

Na Ukrajině byly nalezeny zbytky protitankové střely Bonus, kterou Ukrajinci používají v dělostřeleckých systémech ráže 155, jako je francouzský CAESAR nebo polský AHS Krab. Vysvětlíme vám, co umí.

Ukrajina obdržela ze Západu moderní dělostřelecké systémy, jako jsou CAESAR, PzH 2000, AHS Krab nebo dělostřelecké houfnice Zuzana 2, které mohou střílet nejen standardní municí, jako jsou rozpočtové DM121 nebo M549A1 vybavené raketovým posilovačem, ale také specializovanou municí.

Do druhé kategorie můžeme zařadit například střely M982 Excalibur odpalované ze vzduchu nebo specializované střely se samonaváděcí protitankovou municí, jako jsou střely Bonus nebo SMArt vyvinuté jako náhrada za protitankovou pumovou munici.

Střely Bonus jsou společným vývojem francouzské společnosti Nexter Systems a švédské části BAE Systems a jsou používány ozbrojenými silami Finska, Francie, Norska a Švédska.

Namísto pomalé střely s kumulativní hlavicí, která exploduje při dopadu na cíl, zde máme explozivně vytvořený kinetický penetrátor pohybující se rychlostí více než 2 000 m/s, což je více, než jsou schopny dosáhnout tankové střely APFSDS-T. Je však třeba poznamenat, že tankové střely mají nesrovnatelně vyšší hmotnost (mluvíme o kg versus g).

Po výstřelu následuje oddělení dvou submunicí, které pomocí infračerveného senzoru a lidaru prohledávají oblast o rozloze až 32 000 metrů čtverečních a hledají cíle, jejichž signatura odpovídá tankům nebo jiným obrněným vozidlům. Poté se hlavice zaměří na cíl, vybuchne a vytvoří explozivní penetrátor, který cíl zničí. Níže je uveden příklad zničení takovou submunicí tanku Pancir-S1.

Na druhou stranu, pokud se v dané oblasti nenachází žádné cíle, submunice se má po 15 minutách od dopadu na zem sama zničit.

Zdroj: BAE Systems