Těsně od Země se pohybovalo neznámé mimozemské těleso. Na veřejnost se teď dostaly detaily z přísně tajného dokumentu

Vědci potvrdili, že meteorit, který v lednu 2014 dopadl na Zemi, skutečně pochází z jiné sluneční soustavy a stal se tak prvním známým mezihvězdným objektem, jak píše server Live Mint. Do té doby vše vláda tajila.

Momentálně ovšem na veřejnost pronikly některé detaily o tomto objektu, který se poblíž Země objevil již v roce 2014. Tato ohnivá koule, která hořela na nebi nad Papuou Novou Guineou, byla ve skutečnosti rychle se pohybujícím objektem.

Vláda USA to tajila až doteď

Malý meteorit o průměru jen 0,45 metru vstoupil do pozemské atmosféry dne 8. ledna 2014. Stalo se tak poté, co se ve vesmíru pohyboval opravdu závodní rychlostí 210 000 kilometrů v hodině. To je výrazně víc než průměrná rychlost meteorů prolétajících skrze Sluneční soustavu. Potvrzuje to i databáze studie ArXiv z roku 2019, která se objektem zabývala. Podle ní jde o jasnou ukázku původu daleko za hranicemi naší Sluneční soustavy.

Podle dokumentu se jedná o těleso z jiné sluneční soustavy. Navzdory pravděpodobně správnému výsledku nebyla studie nikdy zveřejněna v žádném vědeckém časopise. Některá data v ní uvedená byla navíc vládou USA klasifikována jako tajná. Podle údajů mohl tento meteorit obsahovat mezihvězdný materiál ze zcela jiného hvězdného systému.

Amir Siraj, student astrofyziky z Harvardu a vedoucí studie, uvádí, že materiál čekal na ověření, a to po celé roky. Ten byl ale protahován podivnými okolnostmi, které pocházely z jedinečnosti a novoty nálezu. Právě to přilákalo pozornost vlády USA, která proces zastavila klasifikováním některých údajů na tajné. Nález tohoto meteoru následoval po detekci dvou dalších mezihvězdných objektů v naší soustavě.

Doktor Siraj a doktor Loeb o tom napsali článek, ve kterém s „99,999% jistotou“ uvádějí, že meteor pochází z mezihvězdného prostoru. Vypočítali, že Země je zasažena extrasolárním meteorem přibližně jednou za deset let, přičemž za celou dobu existence naší planety jich na ni dopadlo více než 450 milionů.

Zdroj: livemint.com, news.harvard.edu