Tento vynález dokáže proměnit téměř každé jízdní kolo v elektrokolo

Londýnský startup Swytch Bike nabízí sady, které uživatelům umožňují přestavět téměř jakékoli jízdní kolo na elektricky poháněné kolo, jak píše server Interesting Engineering.

Elektrokola se dnes stala běžnou záležitostí. Společnost Swytch však doufá, že osloví mnohem širší cílový trh: každého, kdo má kolo. 

Sady, jejichž cena začíná na 500 dolarech (cca 11 300 Kč) za verzi s baterií o kapacitě 98Wh a končí na 800 dolarech (cca 18 000 Kč) za 180Wh baterii, se letos na podzim vyprodaly. Snadno instalovatelné sady nabízejí spotřebitelům způsob, jak se připojit k rozmachu elektrokol s minimálními problémy a náklady.

Opravdu snadné

„Je to opravdu snadné,“ řekl spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti Swytch Oliver Montague. „A ušetří vám to spoustu peněz.“

Transformační sady začal vyrábět v roce 2012, když byl Montague studentem inženýrství na Oxfordské univerzitě. Založil malý startup, který vyráběl a prodával elektrokola a přestavbové sady online.  Tato iniciativa ho přivedla k tomu, že začal mít na skladě stovky různých kusů hardwaru vyrobených tak, aby fungovaly s různými modely a velikostmi kol. 

O pět let později Montague spoluzaložil společnost Swytch se svou manželkou a technologickým ředitelem Dmitrem Chromou pomocí crowdfundingové kampaně. Společnost Swytch nyní získala přibližně 6 milionů dolarů (cca 135 milionů Kč) a očekává, že jen v letošním roce dodá přibližně 30 000 kusů.

Uživatelsky přívětivé prostředí

Montague často tvrdí, že každý, kdo dokáže vyměnit pneumatiku na kole, je kvalifikovaný pro používání sady Swytch.

Sadu zvládnete nainstalovat sami. Přišroubujete přední kolo Swytch, které má v náboji 250wattový motor. Pomocí šestihranného klíče na řídítka připevníte držák baterie, na rám kola připevníte snímač pedálů, na jednu kliku pedálu přilepíte suchým zipem příslušný magnetický kotouč, na řídítka namontujete ovladač, k držáku baterie připevníte všechny kabely a přivážete je suchým zipem podél celého rámu kola.

Vše ze sady Swytch se snadno sundává a nasazuje a nic nebrání jízdě na kole bez napájení z motoru. U plně elektrických kol platí, že pokud je baterie vybitá, nikdy se na té věci nesvezete. U kola Swytch, pokud baterii vyjmete, je to stále kolo. Váží stejně, jezdí stejně, ovládá se stejně.

Zdroj: redakce, interestingengineering.com